Европа

България и Румъния създават Регионално командване за специални операции в НАТО

От Euronews България Euronews България

Министърът на националната отбрана на Румъния Анджел Тълвар и неговият български колега Тодор Тагарев подписаха писмо за намерения за съвместно изграждане на Регионално командване на компонента за специални операции (R-SOCC), съобщи днес румънското министерство на националната отбрана, предаде БТА.

Срещата между двамата министри се е състояла в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.

Анджел Тълвар изтъкна отличното сътрудничество между Румъния и България в областта на отбраната, както на двустранно, така и на съюзническо и европейско равнище. Той също така благодари на българския си колега за постоянния ангажимент на София към регионалната сигурност и за участието на военнослужещи в проекти, осъществявани под егидата на НАТО в Румъния в рамките на многонационални командвания.

"Признавайки стратегическото значение на Черноморския регион и факта, че този регион се е превърнал в критична граница за новата европейска и евроатлантическа архитектура за сигурност, Румъния и България решиха да развият сътрудничеството в съюзен контекст, като създадат това регионално командване за специални операции. Регионалното командване на компонента за специални операции ще бъде част от мерките за укрепване на възпиращата и отбранителната позиция на Източния фланг", посочи министерството на националната отбрана на Румъния.

Vilnius 2 Tagarev Romania Министрите на отбраната на България и Румъния Тодор Тагарев и Анджел Тълвар

Регионалното компонентно командване за специални операции (R-SOCC) e временен команден елемент за специалните сили. 

НАТО вече разполага със специален щаб за специални операции в Белгия, който служи главно като команден и контролен елемент за тренировъчни събития и оперативни разгръщания.

Новата командна структура се придържа към същите стандарти и процедури, но позволява по-голяма регионална гъвкавост по отношение на обучението и сътрудничеството.

Силите за специални операции са много гъвкав инструмент в съвременните конфликти, тъй като използват неконвенционални тактики, техники и начини на използване.

R-SOCC осигурява по-голяма оперативна съвместимост и по-голяма оперативна стойност за участниците, както и за целия Алианс.

Сътрудничеството в региона ще укрепи партньорствата, ще възпре агресията, ще предотврати конфликти и ще помогне на Алианса да реагира на бъдещи кризи с по-голяма гъвкавост

Чрез хармонизиране и комбиниране на съществуващите структури участниците са в състояние да
да създадат едно напълно функциониращо командване на специалните сили.

 

20190213 190213 Sign Rsocc В сряда (13 февруари 2019 г.) министрите на отбраната на Хърватия, Унгария, Словакия и Словения подписаха писмо за намерение за създаване на Регионално компонентно командване за специални операции (R-SOCC) в рамките на срещите на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел. Снимка: НАТО

Това подобрява цялостната способност, използва синергиите и увеличава
готовността и ефективността на специалните сили, разположени от участниците, други съюзници и партньори.

Чрез истинско интегриране на приноса на отделните участници R-SOCC създава способност, чиято стойност надхвърля стойността на отделните ѝ части.

Отделните компоненти са постоянно базирани на техните домашни територии. Когато е необходимо, те се обединяват и биват разгръщани като едно цяло. Тази способност може да се използва в мисии и учения на Европейския съюз, НАТО и ООН. Тя ще бъде разгръщана предимно за посрещане на предизвикателства в областта на сигурността, включително хибридни заплахи и тероризъм.

R-SOCC беше основан от министрите на отбраната на Хърватия, Унгария, Словакия и Словения с подписване меморандум през октомври 2019 г.

Tова командване ще увеличи значително способността на тези пет държави да използват ефективно своите специални сили. Непостоянната структура на R-SOCC дава възможност на всеки участник да използва собствения си принос поотделно, като същевременно се възползва от интегрираната структура на R-SOCC, след като бъде активирана за разгръщане

Представител на НАТО пред британския Defence Journal при подписването на първоначалния договор