Приемането на Украйна трябва да се случи в обозримо бъдеще, смята военен експерт
Приемането на Украйна в НАТО става най-горещата тема на срещата във Вилнюс. Това каза в ефира на Euronews PrimeTime военният експерт Ивайло Иванов.
Добрите новини към този момент са, че Турция най-после свали възраженията си срещу членството на Швеция, другата положителна новина е, че съюзниците са постигнали съгласие по отношение на одобряването на трите отбранителни плана за Атлантическия регион, Балтийския регион, Централна Европа и Средиземноморския регион, каза още Иванов. Това са плановете, в които е описано как НАТО ще защитава своите членове в тази част на света от евентуална агресия, откъдето и да дойде тя.
Тежкият въпрос, на който трябва да намерим отговор по време на тази среща обаче остава да се намери формата, която ще обедини съюзниците около това на Украйна да бъде гарантирано членството в НАТО, при това в някакво обозримо бъдеще. От друга страна обаче трябва да се отчете притеснението на някои съюзници за това, че в момента не може да бъде отправена официална покана, която да удовлетворява и Украйна.
Очевидно е, че за Украйна текст, който повтаря до някаква степен текста от Декларацията от Букурещ през 2008 г., когато беше обещано членството ѝ, няма да бъде достатъчно добро предложение за страната, каза още експертът.
Президентът Зеленски вече изрази своето недоволство от текста, който в момента се обсъжда, тъй като в него не се споменава официална покана към страната му да се присъедини към Алианса, няма и срок в конкретика за такова присъединяване. Съгласно изискванията на чл. 5 обаче ако Украйна бъде приета сега в НАТО, това практически означава Алианса да влезе във война с Русия. Тогава влиза в сила активирането на Чл. 5 и всички държави трябва да подкрепят страната, влязла във война.
Според Ивайло Иванов разминаването между страните членки идва от това дали на Украйна да бъде даден конкретен времеви график, който да разписва как да се присъедини стараната. Всички, включително и Украйна обаче са категорични, че приемането ѝ в НАТО е възможно едва след спирането на военните действия с Русия.
Целия разговор вижте във видеото.