Стойчо Кацаров: Пациентите ще спечелят от премахването на монопола на НЗОК
Българското здравеопазване няма да оздравее скоро, няма нагласа за промени, адаптирахме се към правилата и усвояването на пари и няма желание за промяна.
Това коментира в студиото на Euronews Bulgaria бившият здравен министър Стойчо Кацаров.
10% ръст на заплатите в здравеопазването са заложени в бюджета. Не е работа на бюджета да се занимава със заплатите, те се договарят между работодателя и работника, държавата не е работодател.
Дали парите за здраве ще стигнат, зависи от това как се харчат. По-скоро имаме достатъчно данни, че не се харчат ефективно.
От 2012 до 2022 парите са се увеличили два пъти, а основни показатели - предотвратимата смъртност и смъртността от лечими заболявания - не са се променили. Това означава, че допълнителните средства са похарчени неефективно, защото не са дали резултат. Системата не е добре изградена и средствата не са обвързани с резултата от функционирането.
Много неща липсват в здравеопазването, липсва ясна визия за това какво трябва да се направи. Няма особен смисъл мантрата болниците да не са търговски дружества, това няма общо с икономическата ефективност и просто отклоняване на вниманието от сериозните проблеми.
От гледна точка на НЗОК сигурно е по-добре да няма повече болници. По отношение на съществуващите лечебни заведения е по-добре да няма нови, защото са конкуренти. От гледна точка на пациента обаче е по-добре да има повече, за да има избор. За него е по-добре да има и повече здравни каси.
Потребителят има интерес от това да има повече доставчици на услуги. Динамиката на пазара, навлизането на нови играчи, отпадането на тези, които не са се справили с конкуренцията, е по-добре за потребителя.
Правилният модел е да се стимулира конкуренцията, така се повишава качеството и се намаляват цените. В момента разлика в цените няма, защото са определени от здравната каса. От премахването на монопола ще спечелят пациентите.
Казвам „да“ на пазарни мерки в сферата на здравеопазването: дерегулация, освобождаване, навлизане на лечения за извънболнична помощ, включително първична, приватизация на болници, премахване на монопола на здравната каса.
Не е нужно откриването на болница да става с разрешение на министерския съвет. Частният инвеститор, ако даде свои пари няма да загубят пациентите и данъкоплатците.
Вижте цялото интервю във видеото.