България

Експерт: Идеята колите да могат да преминават технически преглед само с платени глоби към КАТ, е неработеща

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

През последните две години сумата на издадените санкции намалява спрямо предходната година. Отново според статистика на МВР колкото по-малко издадени санкции има, толкова по-малко са жертвите на пътни инциденти, което е парадоксално, но факт.  Това каза Христо Радков от Българското обединение на шофьорите.

За последните шест години до 2022 г. събраните пари от глоби, получени в хазната, са 517 млн. лв. За същия период за всички видове избори – президентски, местни, парламентарни, сме похарчили 521 млн. лв. Ние, шофьорите, платихме изборите на политиците.

По думите на Христо Радков никаква част от тези събрани от глоби средства не е отишла за пътна безопасност. Разходването на парите от Фонда за пътна безопасност е на подчинение на министъра на вътрешните работи и е изключително трудно тези пари да бъдат харчени, заяви още той.

Ако парите от санкции са заложени в приходната част на бюджета за следващата година, това е една необмислена постъпка от страна на финансовия министър. Тези санкции не са потвърдени на последна инстанция, те са оспорваеми.

Според Радков идеята автомобилите да могат да преминават задължителния технически преглед, само ако собствениците им са платили надлежно всички глоби към КАТ, е неработеща. Възможно е това превозно средство да е служебно или семеен автомобил и да се ползва от повече от едно лице, посочи експертът. Какво общо има техническото състояние на превозното средство със събираемостта на глобите, запита той.

Ако 70% от глобите отиват за безопасността на пътната мрежа, за осветеност на пешеходните пътеки, за подновяване на маркировката, всички граждани ще бъдем много доволни, заключи Христо Радков.

Цялото интервю вижте във видеото.