Общество

Радев недоволства пред европейските лидери от поведението на Скопие

От Euronews България Euronews България
Radev (1) Снимка: БГНЕС, архив

Президентът Румен Радев изпрати писмо до европейските лидери и институции, в което критикува Северна Македония за липсата на напредък по изпълнението на задълженията му в процеса по присъединяване на ЕС и изразява недоволство от засилващата се лобистка кампания на властите в Скопие.

Радев призовава присъединяването на РСМ към Съюза да се гради на изпълнението на критериите за членство, „а не на лобистка политика“, съобщава пресцентърът на държавния глава.

Според Радев последните събития в българо-македонските отношения показват осезаемо отстъпление от трасирания път с т.нар. „френско предложение“.

„Вместо да работи за изпълнението на условията, Скопие залага отново на активно лобиране, за да прикрие липсата на политическа воля за постигане на критериите за членство“, посочва държавният глава.

Изострят се нападките и езикът на омразата срещу България, въвеждат се „черни списъци“ за забрана на български граждани да влизат в страната, потъпкват се правата на българската общност – зачестяват случаите на физическо насилие, на административен и съдебен тормоз над хората с българско самосъзнание, на палежи и стрелби срещу културните им клубове, на непрестанна заплаха за работните им места само защото са българи.

„Тази атмосфера силно затруднява развитието на търговски, икономически и културни връзки между двете страни“, се казва още в писмото.

Радев коментира и приетата резолюция на германския Бундестаг като „пример за налагане на основния наратив на политическите среди и медии в РСМ за отношенията с България, в който доминира тезата, че страната ни не приема съвременната идентичност на Северна Македония.

„Факт е обаче, че България никога не е оспорвала правото на гражданите на Северна Македония да определят своята съвременна идентичност и да наричат официалния си език, както желаят. България реагира единствено на опитите за изграждане на идентичност на страната на антибългарска основа и чрез присвояване на българската история, подобно на обсебеността на Скопие към античния период до подписването на договора с Гърция през 2018 г.“, отбелязва президентът.

Относно призива в германската резолюция България да не поставя допълнителни условия, Радев подчертава, че вписването на българите в Конституцията на РСМ е само предварително условие за започване на преговорите за членство, но то не изчерпва всички условия, които Скопие следва да изпълни.

Президентът припомня, че в междуправителствените протоколи, станали част от преговорната рамка на Скопие, като ангажименти за изпълнение са залегнали още отказ на РСМ от употреба на език на омразата към България, промяна на съдържанието на учебниците в общообразователната система, прекратяване на дискриминацията към гражданите, самоопределящи се като българи, разсекретяване на архивите на югославските тайни служби, свързани с погромите над българското население в Северна Македония.

„За съжаление от страна на Скопие досега не е направено нищо по тези въпроси“, констатира Радев.

В писмото си президентът коментира още и думите на външния министър Буяр Османи, че благодарение на неговите контакти с евродепутати от Комисията на Европейския парламент по външна политика е успял повлиял на доклада за напредъка на РСМ.

Никога досега страна кандидат за членство не е била допускана да има такова влияние върху работата на европейските институции. Още един пример за лобистката политика на Скопие е обявеното от външния министър на страната, че и други държави членки имат намерение да излязат с декларации, подобни на резолюцията на германския Бундестаг“, подчертава българският държавен глава.