Денвър Нъгетс стана шампион в НБА за пръв път в историята

От Венислав Григоров Венислав Григоров Стажант

Денвър Нъгетс пренаписа историята на НБА на САЩ и Канада, след като спечели своята първа титла в Лигата на извънземните. В много оспорван пети мач от финала срещу Маями Хийт тимът от Колорадо победи с 94:89 като домакин и затвори серията с 4-1 победи.

Успехът не дойде лесно, като гостите имаха преднина от 10 точки в средата на втората част, но след това Нъгетс влязоха в добра серия, за да поведат на свой ред със 7 точки няколко минути преди края. В типичния си стил Джими Бътлър и неговите съотборници не се предадоха и с осем поредни точки отново поведоха, но последната минута бе за домакините, които спечелиха с разлика от 5 пункта. Двукратният MVP на Лигата Никола Йокич направи поредния си много силен мач за Денвър и завърши с дабъл-дабъл от 28 точки, 16 борби и 4 асистенции при 75 процента успеваемост на стрелбата. Майкъл Портър също се отчете с дабъл-дабъл - 16 точки и 13 борби, а Джамал Мъри наниза 14 точки, овладя 8 топки и даде 8 асистенции. За Маями Джими Бътлър вкара 21 точки, центърът Бам Адебайо приключи с дабъл-дабъл от  20 пункта и 12 борби, но тимът завърши с едва 34,4 процента точна стрелба. Така Денвър Нъгетс спечели първа титла за 47 години в НБА, а звездата на "буците" Никола Йокич получи наградата за най-полезен играч във финалите, която носи името на легендата на Бостън Селтикс Бил Ръсел.