„Harmonature – В хармония с природата на Нусантара“: Индонезия представи своята култура пред България
„Harmonature – В хармония с природата на Нусантара“, е празник на връзката между природата и изкуството, но и представя културата на Индонезия пред всички българи, казва диригентът на спектакъла Ервин Гутава. Етнооркестърът под ръководството на известния индонезийски диригент представи индонезийска музика и инструменти.
Посетих София преди 10 години. Работих с българския симфоничен оркестър за индонезийски филм. Сега е второто ми посещение тук в България и първо посещение в Пловдив. Пловдив е много красив и туристически град/ Особено с гледката която имаме тук сега. Отправям покана към всички българи, да опитат и почувстват индонезийската култура, музика, традиции.
„Ние правим комбинации с модерното изкуство. Това представят нашите танцьори, така че българската публика може да се наслади на изживяването, наречено Индонезия. Нашата страна има предлага огромно разнообразия от изкуство и традиции, и сме отворени към останалите страни и култури по целия свят“, обясни Гутава.
Спектакълът цели не само да запознае и сближи двете култури, но и да представи новата столица на Индонезия, а именно – Нусантара. Публиката в Античния театър в Пловдив успя да я види пресъздадена на сцената, чрез 3D мапинг.
В свят, в който съществува несигурност, именно културата и изкуството е това, което ни обединява, смята индонезийският посланик в България Н. Пр. Иуан Богананта.
„Вложихме цялото си сърце и душа, за да ви направим свидетели на най-доброто от Индонезия“, споделя той.
Темата „В хармония с природата на Нусантара“, беше избрана, за да ви представим нашата бъдеща столица Нусантара, което в превод означава архипелаг. Тя се намира на остров Калимантан. Нусантара ще бъде един умен и устойчив град, в който природа, култура и технология, както и общество, ще бъдат в хармония. Новата столица не представлява само физическо преместване. Това е нова глава в промяната на начина на мислене. Нусантара ще бъде най-добрият пример за това как Индонезия отговаря на технологичният напредък. Столицата ще помогне на Индонезия да постигне своята цел и да се превърне в една просперираща държава до 2045 г.
Единствената индонезийска танцова група в България, Рози от Архипелага и Нимфите - индонезийската танцова група в Сърбия изпълниха традиционни танци. А музикалните изпълнения представят пъстротата на различни части от Индонезия, казва арт директорът Джей Субиякто.
„Водещата идея е колаборацията между България и Индонезия, защото ние имаме много общи неща. Например сгради с културно наследство, религиозни храмове, особено в Пловдив. Не случайно избрахме Пловдив. За нас това е красив град с култура и хората тук наистина оценяват културата и изкуството тук, дори и музиката. Искаме да представим и да кажем на хората в България, че Индонезия е най-голямата островна държава в света, включваща 17 хиляди острова. Каним всички българи да посетят Индонезия. Аз знам доста за това място, тук е невероятно. Построено е през първи век, така че имате цивилизация много отдавна. Имате наследство, което все още се използва. Ето например Античния театър не е масово място, но хората го използват. Най-хубавото нещо за мен е, че се използва за изкуство и музика“, казва Субиякто.