Европа

Коста Филипов: Парламентът в Скопие ще гласува промените в конституцията най-рано през ноември

От Марина Матева Марина Матева Водещ

В Скопие започна една дълга, сложна и достатъчно тромава процедура за приемане на конституционните промени, записващи българите като държавотворен народ.

Това коментира пред Euronews Bulgaria журналистът Коста Филипов.

Предложението беше внесено в правителството, което трябва да го разгледа, коригира, допълни или утвърди, след което то ще бъде внесено в парламента на РСМ. Председателят на парламента вече предупреди, че със самото внасяне не бива да се очакват бързи резултати и бързо гласуване. Първо трябва да се гласува с мнозинство от 2/3, че парламентът по принцип ще отвори Конституцията, за да впише нови текстове в нея. След това предложението на работната група в парламента се връща в съответните комисии и чак след като излезе от тези комисии се гласува самият текст в парламента. Председателят на парламента определя хоризонта някъде към месец ноември тази година. Друг е въпросът дали ще бъдат приети тези предложения. Все още няма никаква сигурност, че е осигурено мнозинство.

 

Заедно с българите в предложението има още 5 етнически общности - общо 6 към онези 6 в момента или общо 12.

В преговорната рамка има едно-единствено условие от България - да бъдат вписани българите в Конституцията на РСМ и да получат права като всички други граждани.

Мария Габриел като еврокомисар не се е занимавала конкретно с външна политика. Нагледахме се на несръчни министри на външните работи в последните 2-3 години. Имаше и вътрешно предателство на високопоставени чиновници в правителството на Кирил Петков по отношение на българската позиция към РСМ. Едно съм сигурен Габриел ще защитава европейската позиция по отношение на спора на България с РСМ.

Представителите на ЕС и САЩ за Западните Балкани вчера бяха в Прищина в ролята на „пожарникари“, за да потушат това напрежение, което се създаде миналата седмица. То беше реакция, не толкова на случващото се в Северно Косово, а на това, което се случва около сръбския президент Вучич с тези непрекъснати масови протести. Лайчаг и Ескобар са поставили три условия на Курти - успокояване на ситуацията, подготовка на нови избори с гарантирано участие на косовските сърби и активизиране на участието на Косово със Сърбия с посредничеството на Борел и Лайчаг.

Вижте цялото интервю във видеото.