Общество

Доц. Христо Христев: ВСС е в пълните си правомощия да се произнесе за отстраняването на Гешев

От Марина Матева Марина Матева Водещ

„Докато не бъдат обнародвани измененията в Закона за съдебната власт те не могат да влязат в сила и се прилага предходната уредба на процедурата по искане на освобождаване на главния прокурор, което означава, че в нея ще бъдат необходими 17 гласа във ВСС. Не знам дали случайно или с определена цел президентът „пропусна“ обнародването.“

Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime преподавателят по право на ЕС в СУ доц. д-р Христо Христев.

Можем да се окажем изненади и всъщност президентът да ги върне (измененията в Закона за съдебната власт – бел. ред.) в Народното събрание за второ обсъждане, за да се забавят при разпускане на парламента, ако не може да бъде формиране правителство.

„ВСС, макар и с изтекъл мандат, е в пълните си правомощия да решава въпросите, които влизат в кръга на неговата компетентност, в това число да се произнася по искане за отстраняване на главния прокурор“, коментира доц. Христев.

„Във всяка нормална европейска държава би следвало да последва едно ефективно, обективно разследване и изясняване на всички тези обстоятелства, които се очертават в изявленията на г-жа Любена Павлова, някогашна жена на бившия следовател Петър Петров“, отбеляза правистът.

Функционирането на прокуратурата и разследващите органи са създали една камара от видни за цялото общество случаи, в които няма ефективно разследване на обстоятелства, които говорят за предполагаеми престъпления, корупция в големи размери, включително свързани с висши публични лица в системата на публична власт, дори в самата правораздавателна система.

„Скептик съм доколко с този главен прокурор и това състояние на прокуратурата, което имаме в момента, може да има обективно разследване по този въпрос“, добави доц. Христев.

По неговите думи в момента се намираме в една завършваща фаза на кризата на върховенството на правото в България, на оплитането на основни институции на публичната власт в България, включително в съдебната система, в тежки, порочни корупционни зависимости, които не позволяват тяхното нормално функциониране.

Тези зависимости между висши магистрати, ръководители на служби, политически фигури, явни и неявни икономически фигури, имат патологичен характер и рано или късно водят до това, което наблюдаваме – основните контролиращи мрежи на влияние не могат да намерят пресечената точка на своите интереси“, посочи доц. Христев.

Според него определени фигури в съдебната власт, в частност в прокуратурата, са в много силна позиция поради особеностите на институцията и нейните правомощията, които тя има в осъществяването на наказателна отговорност. Без нея в България наказателна отговорност не може да се реализира.

Той допълни, че други фактори също имат силна позиция, било заради информацията с която разполагат или финансовите възможности, които имат или зависимостите на други хора от тях.

Преподавателят в СУ се надява трусовете в съдебната система да имат пречистващ ефект.

„Това гниене в блатото на корупцията, обхванала много широк кръг от институциите и равнищата на публичната власт, не е от вчера“, каза още доц. Христев.

„Гешев се намира в смъртна схватка с други основни фактори в българското общество. Очевидно действията на прокуратурата са ответни маневри“, коментира правният експерт.

„Прокуратурата трябва да бъде уредена по начин, в рамките на който тя не е зависима от политическата конюнктура и мнозинство. Решението на Конституцията от 1991 г. има определени преимущества, но този йерархиризиран и централизиран модел, който тя има, е опасен. Трябва да се мисли за нейното преструктуриране и създаване на нов модел, при който ние ще имаме прокуратура без главен прокурор, както е на повечето места в Европа“, смята доц. Христев.

Целия разговор вижте във видеото.