България

„Дела на трупчета“ – кои са най-знаковите случаи и защо се заговори за тях?

От Теодор Лазаров Теодор Лазаров Репортер

Протест за конституционни промени и истинска съдебна реформа се провежда в центъра на София. Демонстрацията е организирана от инициативата "Правосъдие за всеки". Според организаторите част от системните проблеми в българската съдебна система са и т.нар. „дела на трупчета“.

А какво всъщност са те и кои са най-ярките случаи:

"Делата на трупчета" - за тях говорят министри, народни представители, магистрати и обвиняеми. Ясна дефиниция на термина съществува, но на юридически жаргон "дела на трупчета" са случаите, при които прокуратурата започва досъдебно производство срещу някое лице и то остава в режим на "изчакване" докато се появи необходимост работата по него да продължи. В близкото минало има редица случаи, за които се твърди, че представляват дела "на трупчета", а общото между всички тях е, че се водят срещу хора на ръководни публични или частни длъжности. И именно така може определени личности буквално да се държат под контрол. Припомняме някои от най-ярките случаи:

През 2013г. председателят на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка Цветан Василев печели поредното си отличие "Банкер на годината". Около година след това известният с отличните си политически контакти финансист изпада в немилост и бяга от страната в съседна Сърбия, където и до момента се смята, че се укрива от родното правосъдие.  

Подобен е случаят с друг известен бизнесмен, който избяга в чужбина след началото на наказателно преследване срещу него. Дълги години Васил Божков е сочен за хазартен бос  №1 у нас. За близките си връзки с властта той признава след разрива в отношенията си с бившите управляващи. Тогава Божков заговори, че е отчитал милиони на Бойко Борисов и Владислав Горанов. Твърдения, заради които по-късно бившите управляващи прекараха и една вечер в ареста. Към момента срещу Божков са повдигнати близо 20 обвинения. До тях се стигна след като Народното събрание прие закон, одържавяващ един от основните бизнеси на Васил Божков - лотарията с талончета, която дълги години генерираше печалба за милиони.

Наскоро пък Прокуратурата поиска депутатския имунитет на Радостин Василев. Миналото лято след разцеплението в "Има такъв народ" Тошко Йорданов от партията излъчи запис, в който той твърди, че Василев заплашва тяхната съпартийка Христинка Иванова, която отказва да напусне партията. Имунитетът на Василев е поискан близо година година по-късно, въпреки че досъдебното производство е образувано в края на юли 2022-ра година. 

Преди дни прокуратурата обяви, че работи по сигнал срещу предложената за премиер от ГЕРБ Мария Габриел. Сигналът е подаден още през 2018 г. и е затова, че Габриел е живяла в общинско жилище. Интересът на прокуратурата 5г. по-късно дойде след като предложената за премиер от ГЕРБ обяви, че приоритет на евентуалния ѝ кабинет ще бъде отстраняването на шефа на обвинението Иван Гешев от поста му. 

Друг известен случай е разследването за т.нар. "Барселонагейт". Сигнал, дошъл от публикация на испанско издание, в която то твърди, че тогавашният български премиер Бойко Борисов има къща в Барселона за 5 млн. евро и е участвал в пране на пари. Дълго време темата не представляваше интерес за държавното обвинение. Очакваха се материали от испанските правохранителни органи, а след като пристиганаха в продължение на месеци прокуртаурата се занимаваше с техния превод. За разследването, което постепено се отдалечи от обществения фокус, припомни главният прокурор Иван Гешев - и то броени минути, след като се оплака от политически натиск, по думите идващ от партията на експремиера Борисов. 

Обяснение за забавянето в действията на разследващите от момента на получаване на сигнала до реалната проверка в нито един от случаите няма. Преди дни вътрешният министър Иван Демерджиев обяви, че у нас има близо 100 такива.