Общество

Разследване на Euronews: Как деца-хакери се превръщат в опитни киберпрестъпници

От Euronews България Euronews България
Hackers Източник на изображението: DailyMotion/Euronews

В свят, който все повече се развива в интернет и е свръхсвързан, въпросът за киберсигурността никога не е бил толкова важен. А в период на засилено геополитическо напрежение хората и предприятията са изправени пред все по-нарастващата заплаха от кибератаки.

Но какво знаем за тези киберпрестъпници, които действат в сенките на световната мрежа?

Euronews се опитва да разбере как децата и тийнейджърите попадат в сенчестия свят на киберпрестъпността. Разследването е фокусирано върху ролята на децата и начина, по който престъпниците се насочват към млади геймъри, които извършват сложни кибератаки и дори се сдобиват със смъртоносни оръжия.

 

Децата в киберпрестъпността

Синът на Барбара Гемен е въвлечен в киберпрестъпления от много ранна възраст.

 

Barbara Gemen Барбара Гемен. Снимка: Euronews
Синът ми започна да се занимава с хакерство на осемгодишна възраст. И тогава той си поръча пистолет.

Барбара Гемен

"Мисля, че прекара един месец в опити да разбере как да поръча пистолет и да го достави в у дома. [От] Полша до България и можеш да си сигурен, че ще мине през митницата, без да бъде проверен. Той го отвори и беше много, много развълнуван, че е успял да получи пистолет, доставен вкъщи. Бях абсолютно шокирана. Веднага реших променя начина, по който правя нещата вкъщи ".

"Той започна да прекарва много време зад компютъра и започна да поръчва неща по интернет, без да плаща. Първоначално като пици, но след това и по-големи неща [...] Беше ми доста трудно да разбера какво се случва."

"Започна да се събужда нощем, за да седне зад компютъра, и беше наистина стресиран. Тогава разбрахме, че е работил с група международни хакери", споделя майката

След като опитите ѝ да информира полицията са отхвърлени от служителите като "преувеличение", тя решава да се обучи в киберсигурност и сега е специален доброволец по киберсигурност към холандската полиция.

"В днешно време е толкова лесно, защото много деца имат лаптопи, мобилни телефони и по принцип можеш да направиш хакерска атака с няколко клика. Това е доста голям проблем, за да се предотврати хакерството сред младите хора. Те често не знаят кое е законно и кое незаконно", каза тя.

 

Връзката между онлайн игрите и хакерството

Майк Джоунс е изследовател в областта на сигурността, който наставлява деца, идентифицирани като потенциални киберпрестъпници.

Той обяснява, че организираните престъпници все по-често се насочват към деца, които играят видеоигри, и ги принуждават да извършват кибератаки.

 

Mike Jones Майк Джоунс, изследовател на киберсигурността. Снимка: Euronews
Организираната престъпност наблюдава игрите. Те са в състояние да идентифицират тези деца, които имат необходимите възможности и знания.

Майк Джоунс, изследовател на киберсигурността

"Първото нещо е да спечелите доверието им. Намерете неща, които им харесват. След като получите тази информация, ще спечелите и доверието [...] Децата, които обикновено се занимават с технологии и игри, обикновено не са сред най-популярните в училище."

"Онлайн игрите и хакерството са свързани по някои наистина неразривни начини", казва Александър Урбелис, адвокат по киберсигурност в Crowell & Moring LLP.

"Искате да се опитате да разберете дали можете да генерирате някакво предимство или да идентифицирате някаква уязвимост в системата, която ще увеличи монетите или валутата, с която разполагате. Има мотивация между генерирането на някакво предимство в играта и възможността за хакване".

 

"Безобидна шега" - Неспособност да се разберат последствията

Д-р Кели Дънлап е клиничен психолог и дизайнер на игри. Тя казва, че тези млади хакери са податливи на извършването на тези опасни и незаконни атаки, тъй като мозъкът им не е напълно развит.

 

Kelli Dunlap Д-р Кели Дънлап, клиничен психолог и дизайнер на игри. Снимка: Euronews
Тийнейджърите не мислят за вредите, които могат да причинят. Децата и тийнейджърите са невероятни. Мозъците им се развиват бързо и способността им да научават нови неща и да се адаптират е наистина невероятна.

Д-р Кели Дънлап, клиничен психолог и дизайнер на игри

"Има обаче части от мозъка, които буквално им липсват, и те са свързани с неща като предвиждане на последиците. Това е просто неврологично състояние, което все още не се е развило като част от мозъка им."

Кристиан Фанк, експерт в "Глобални изследвания и анализи", твърди, че младите хора са привлечени от киберпрестъпленията, за да се докажат пред връстниците си.

"Хакерството притежава нещо като митична аура. То има известен "cool" фактор. Това, разбира се, се дължи и на много сериали и филми. На начина, по който се представят хакерите", казва Кристиан.

"Това всъщност привлича много млади хора, които може би искат да докажат егото си или да повишат самочувствието си, може би искат да си спечелят повод за хвалба. Мисля, че това е просто нещо, което идва с него."

 

Източник: Euronews