Политолози: Ситуацията се обърна – преди година ГЕРБ бяха токсични, сега такива са ПП
Ситуацията се обърна коренно, на 180 градуса. Борисов излезе от изолацията и му трябва легитимация, най-малко пред евроатлантическите партньори, а това минава естествено през ДБ-ПП. Преди една година ГЕРБ бяха токсични и никой не искаше да се коалира и да общува с тях политически. В момента никой не иска да си общува с „Продължаваме промяната“.
Това коментираха в студиото на „Добро утро, Европа“ политолозите Любомир Стефанов и Светлин Тачев.
В момента „Продължаваме промяната“ нямат кой друг да ги подкрепи за правителство, освен ГЕРБ и те го разбират, смята Любомир Стефанов.
Това за тях е жизненоважно. Или в момента демонстрират воля с оглед изборите, които се задават. Те търсят идентичност и ако не я намерят и не я напълнят със съдържание, тези 70 000 гласа, които загубиха април месец, ще им се сторят като песен.
„Вторият мандат е единствената опция оттук насетне да се състави някакво правителство. Тоест, мандат на ПП-ДБ, подкрепен от ГЕРБ“, коментира Тачев.
По думите му дори и да се намерят нужните гласове за правителство с първия мандат, това не създава едно стабилно мнозинство, което може да управлява.
„Това не е добре и за Борисов, така че съм песимистично настроен“, добави той.
По-големият проблем е за ПП-ДБ, защото едно такова правителство на малцинството, което управлява с подкрепата на ГЕРБ, винаги може да попадне в плаващи мнозинства и да бъде бламирано по всяко време от ГЕРБ.
Според Стефанов ГЕРБ в момента са в огледалната позиция на ПП.
За конституционна промяна говорят от миналия парламент, но нищо не се свърши, коментира политологът. По неговите думи не е политическа грешка да се иска оставката на главния прокурор.
„На всички вече е ясно, че там пирамидата е сбъркана. Който и да сложим ще генерира това.
Прокуратурата, ако продължи да играе по тази тънка линия един ден да протестира срещу Гешев, а следващия да му искат оставката, ще си понесат последствията. Когато Конституцията я писаха преди 30г. нямаше такъв модел на прокуратурата. Този модел беше вкаран на второ четене от комунистическите прокурори и така си остана 30 години. Експерти, гражданско общество и политици трябва да решим каква съдебна система да имаме. Нямаме си доверие като граждани и затова не си представяме справедливостта“, коментира Стефанов.
Целия разговор вижте във видеото.