Общество

Юрист: И на сценаристите на филма „Гешев“ все още не им е ясно кой ще го наследи

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

„Като че ли две бомби гръмнаха този месец – първата беше в Деня на труда беше онази в местността Ярема. Някои я наричат атентат, има досъдебно производство за терористичен акт срещу неизвестен извършител, други я наричат инцидент, други – инсценировка. Втората бомба беше вчера, когато кандидатът за премиер, излъчен от най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС, изтъкна като основен първи приоритет, че ще се внесе искане във ВСС за освобождаването на главния прокурор Иван Гешев поради уронване престижа на съдебната власт.“

Това каза за Euronews PrimeTime адвокат Велислав Величков от Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“. Той уточни, че това искане не може да се внесе от министър-председател, дори и Мария Габриел да бъде избрана, а от правосъдния министър, кандидатурата на когото въобще не е известна, поне в публичното пространство.

Може би на преговарящите (за правителство – бел. ред.) им е известно. Това обаче не попречи на групата на ДПС, която винаги се е противопоставяла на реформите в прокуратура и която подлъга онзи „исторически компромис“ през 2015 г. да реагира много ентусиазирано и председателят Карадайъ и зам-председателят Цонев да кажат, че щяло да се отпуши обществото напрежение с това скоростно искане във ВСС.

По думите на Величков днес някак си е гръмнала и още една бомба отвътре – тези, които подкрепяха неизменно Иван Гешев при неговия избор, при всички искания за неговото освобождаване, сега се обърнаха срещу него.

Юристът посочи, че първото искане за оставка на Гешев е било направено от „Правосъдие за всеки“ през февруари 2020 г.

„Тогава отказаха на правосъдния министър Надежда Йорданова с основанията изложени от нея и проф. Янакаи Стоилов много подробно да освободят Гешев точно за уронване престижа на съдебната власт и тежко неизпълнение на служебни задължения на главния прокурор. Сега изведнъж същите тези хора, ама все едно не са те, откриха сериозно уронване на престижа на съдебната власт и откриват явно и нарушение в процесуалния ред, по който е извършен огледът на местопроизшествието в местността Ярема, допускът на чужд гражданин като експерт“, подчерта Величков.

Явно има нова деригентска палка, друг оркестър е засвирил и нещо трябва да се промени, за да си остана всичко друго същото. В момента Гешев ще изиграе тази роля на невинна жертва на цялата ситуация, без да е в никакъв случай такава, за да може след това да се случи скорострелен избор на нов главен прокурор от този състав на ВСС или от следващия с попълване на парламентарната квота, което трябва да се случи по същите правила и критерии преди евентуалните конституционни промени, които биха ограничили неговите правомощия и биха го поставили под реална отчетност и контрол.

От „Правосъдие за всеки“ предлагат изобщо да се премахне длъжността на главния прокурор, защото тя създава само проблеми, отбеляза Величков. По думите му ролята на главния прокурор е натоварена с политическо съдържание и всъщност главният прокурор не работи като прокурор.

Никой главен прокурор не работи като прокурор – той е шапка на всички останали прокурори. Вероятно за да се избегнат по-сериозните промени, структурните промени, прокуратурата и самият ВСС бързат в момента с отпушване на напрежението, което някои среди мислят, че ще стане със смяната на Гешев. Според мен това е залогът за съставяне на редовно правителство в момента, след като кандидат-премиерът Мария Габриел първа игра тази карта“, коментира Величков.

Той предположи, че може би вече има мнозинство за съставяне на правителство с първия мандат, но едно от условията е смяната на Гешев и приемането на промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, които дават възможност за разследване на главния прокурор, който и да е той, и обжалването върху отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства.

„Така че дали ще се минимизира съдебната реформа и дали въобще ще се случи или всичко ще бъде една подмяна или замяна, вместо реална промяна, това ще разберем в следващите седмици според това дали ще има правителство и какви ще са ангажиментите, които ще поемат“, каза още Величков.

Според него освобождаването на Гешев беше предизвестено още с вчерашното изявление на Мария Габриел, но след днешната позиция на шестима души от прокурорската колегия на ВСС това вече става „абсолютно предизвестено“.

По думите на юриста въпросът е в какви срокове ще се случи това и дали ще има други последствия за Иван Гешев, освен освобождаването му от поста.

Величков не смята, че Борислав Сарафов иска да заема поста на главен прокурор.

„Мисля, че той в момента гледа си запази поста на директор на Националната следствена служба и евентуално заместник-главен прокурор и да освободи следствието от опеката на прокуратурата с последващи конституционни промени, тоест да се върне положението отпреди 2009 г. Това е моето мнение“, допълни той.

„Според мен кандидатът за главен прокурор все още не е ясен дори на сценаристите, които в момента разиграват този филм, защото аз съм убеден, че той се разиграва от хора извън Народното събрание“, каза Величков.

Много показателно ще е името на следващия правосъден министър, ако има правителство с първия мандат, смята юристът.

По думите му същите тези, които назначиха Гешев, вероятно сега ще работят за избора на следващия главен прокурор, но ще се съобразят с това дали ще бъдат ограничени правомощията му на законово или конституционно ниво и дали ще бъде значително разширен контролът, най-вече парламентарният, върху неговата дейност.

Целия разговор вижте във видеото.