Първото бебе с ДНК от трима души се роди във Великобритания
Първото бебе с ДНК от трима души е родено в Обединеното кралство след специална процедура по инвитро оплождане, съобщи специализираният орган, който се занимава с фертилитета, цитиран от ДПА и БТА.
За да предотвратят наследствени заболявания, лекарите са създали "бебе с трима родители", като са използвали техника, известна като лечение с митохондрийно донорство (MDT).
Това се постига чрез инвитро бебе с ДНК от три индивида. Бебето има ядрена ДНК от майка си и баща си, които определят ключови характеристики като личност и цвят на очите, като то ще има и малко количество митохондриална ДНК, осигурена от женски донор - третият "родител".
Ако митохондриалната ДНК се повреди, това може да бъде катастрофално - да доведе до широк спектър от потенциално фатални състояния, включително сърдечни проблеми, чернодробна недостатъчност, мозъчни нарушения, слепота и мускулна дистрофия. Подобни митохондриални заболявания са нелечими и засягат около едно на 6500 деца по света.
Лечението има за цел да предотврати предаването на дефектните гени на бъдещите поколения, като по този начин може да премахне тези ужасни заболявания завинаги.
Великобритания стана първата страна в света, която официално разреши митохондриалната заместителна терапия. Първият лиценз за спорната терапия получи The Newcastle Fertility Centre през 2017, след като през 2015 г. Британският парламент гласува за разрешаването ѝ съгласно Закона за оплождането на човека и ембрионите.
Според оповестени данни на службата по фертилитет и ембриология към 20-ти април тази година „по-малко от пет“ бебета са родени в Обединеното кралство след митохондриално донорско лечение.