Полк. Владимир Миленски: Военният парад не превръща армията в боеспособна
Против този парад съм, защото трябва да се учим от най-добрите, които са водеща сила в света. Към момента това са САЩ. Тяхната армия има един такъв девиз - "ние тренираме, сдържаме противниците и воюваме срещу тях". Това каза в ефира на Euronews Bulgaria полковникът от резерва и член на Атлантическия съвет на България Владимир Миленски.
Всеки български гражданин отделя от залъка си за да имаме армия. През 2012г. президентът Тръмп реши да проведе военен парад във Вашингтон. Когато го обяви към него заваляха писма от командири, генерали и мнозина полк. подполковници и т.н. Те заявяваха, че, ако бъде заповядано ще го организират, но това ще е най-голямото разхищение, в което те биха участвали. И, че те не са се клели да правят паради, а са се клели да защитават Конституцията. В резултат на този натиск беше проведно проучване на общественото мнение и американското общество 40% казаха, че са "ЗА", а 50% "Против". Цената на парада излизаше около 90 млн. длр. След като публикуваха тези данни искащите парад там спаднаха на 18%, обясни Миленски.
Никой няма идея колко струва този парад у нас, защото в Министерството на отбраната и в нашата армия парите не са харчат така, че командирите и министъра да знаят кой лев къде отива. Попитайте кмета на София колко ще струва този парад. Ако Ви отговори ще поиска 3 месеца време, а тогава никой вече няма да се интересува от това. Паради могат да се направят спокойно и без да се блокира София. Те не смеят да поканят и депутатите в поделенията. Състоянието на българската армия е видимо в доклада за състоянието ѝ от Министерството на отбраната. Той беше публикуван преди точно месец. Би трябвало да бъде разгледан в Народното събрание по закон. В него е обрисувана една трагична картина на състоянието на българската армия. По отношение най-вече мениджмънта на отбраната и много неща не са казани. Опитвам се да кажа, че, когато военновъздушните ви сили летят средно по 15 часа на година, това е далеч от всякаква логика, да наречеш такъв човек военен пилот. Това е курсант. Той трябва да лети по 150-180 часа на година, а лети 15.
Нека да вземем и военноморските сили - те трябва по стандарт да тренират реално в море около 180 дни в годината. Те го правят около 10-15-20 дни и то не всички екипажи. Мен не ме интересува колко добре е боядисан кораба. Мен ме интересува дали могат да воюват. На парада ще покажат нещо, което е лъскаво. Нещо, което бръмчи, бучи, впечатляващо е. Войниците ще се стараят да вдигат високо крак, но това не превръща армията в боеспособна. На фона на този доклад този парад предизвиква много интересни чувства, категоричен беше полковникът.
Имам чувството, че президентът Радев иска да демонстрира с този парад, че армията му е лоялна. Дано да съм на грешно мислене. Той използва факта, че е върховен главнокомандващ, но всъщност е политическа фигура, каза той. Казахстан отмени за втори път военния си парад. В руските медии коментарът беше "очевидно Казахстан е тръгнал по Европейския път". По кой път ни връща президентът Радев тогава, запита се Владимир Миленски.
Цялото интервю вижте във видеото.