Култура

Режисьорът Оливър Стоун пред "Гардиън": Путин е велик лидер и затова народът му го обича

От Euronews България Euronews България
Oliverstone Facebook Снимка: Фейсбук

Носителят на три Оскара и режисьор на филмите „Родени убийци“ и „Уолстрийт“ - Оливър Стоун разказва пред „Гардиън“ за новия си проект, свързан с ядрената енергия, за подкрепата си за  Владимир Путин и за ненавистта към президента на САЩ Джо Байдън.

В „Nuclear now” (“Ядрено сега“) режисьорът представя ядрената енергия като отговор в един свят, който е на път да изгуби надпреварата с климатичната криза. 

Това е първият филм на Оливър Стоун, който е по-различен от всички останали, защото се разказва „за предмет, а не за човек“, пише изданието.

„Всичко се обърка в средата на 20-и век, когато ядрената енергия и ядрената война бяха обединени и Холивуд започна да произвежда научнофантастични филми с фосфоресциращи изроди и злодеи, притежаващи ядрени бомби“, разказва режисьорът.

Филмът представя жертвите на ядрените катастрофи в Чернобил, Три Майл Айлънд и Фукушима. Според Стоун загиналите са много по-малко, отколкото жертвите на високите нива на замърсяване на въздуха, причинени от въглищата и други изкопаеми горива по целия свят.

По неговите думи Русия и Китай се справят чудесно с ядрената енергия. Той единствено съжалява за това, че не е успял да проникне по-дълбоко в тази област в Китай. 

"Путин е велик лидер за страната си и народът го обича", заявява по този повод Стоун. Но не пояснява на какво конкретно се дължи мнението му, нито прави коментар за войната в Украйна. 

Политическият коментар на режисьора продължава с оценката, че американският президент Джо Байдън е "твърде стар, за да се кандидатира за втори мандат".

"Любимият ми президент беше Джон Кенеди, така че ако погледнете двамата ирландци отстрани, ще откриете, че Джон Кенеди е миролюбив. А ще откриете, че Джо Байдън е студен воин в най-лошия смисъл на думата", споделя Оливър Стоун.

Останалата част от разговора е посветена на филма му, който бил предизвикателство за него, защото "са необходими много повече усилия, продължителен монтаж и огромна доза редактиране, отколкото в един обикновен филм". 

Стоун смята, че мисията в живота му е да създава филми за "неоткритите лъжи, които хората не биха признали".

Филмовият бизнес се е отклонил от правилната посока, тъй като досега не е имало благосклонно отношение към ядрената енергия, смята Стоун. Той дава пример с филмите от 50-те години на миналия век – „Китайският синдром“ и „Силкууд“.

За него правенето на филми ставало все по-трудно, защото "живеем в култура, която е натоварена от социалните мрежи". Истината е една от най-значимите неща за режисьора и тя трябва да се търси навсякъде, споделя още той.

"Харесва ми блясъкът на старите филми. Искам да видя Елизабет Тейлър и Бриджит Бардо. Мерилин Монро. Искам да видя звезди!", коментира Стоун.

В заключение той все пак споделя, че е благодарен за възможността да разкаже тази тема. 

"Това е много важна тема, свързана с изменението на климата. И аз съм благодарен за това. Това може да е последният ми филм, знаете ли, защото съм на онази възраст, в която утре мога да се прекърша", казва 76-годишният творец.