Икономика

Над 1,5 млн. души са под линията на бедност, според НСИ

От Euronews България Euronews България

Над милион и половина българи са живели под прага на бедност през изминалата година. Според данните на Националния статистически институт това е над 20 на сто от населението на страната, което е с почти процент повече спрямо 2021. През 2022 г. линията на бедност общо за страната e почти 526 лв. или с над 4 на сто повече от преди година.


Роза-Мария от Велико Търново цял живот работила като учител по английски език. Получава 600 лева пенсия, с която трудно покрива битовите си нужди. Живее сама и е категорична, че трудно би се справила, ако не получава помощ от роднини, които работят в чужбина.

 

Под 500 лева са може би 1 милион души – милион и половина. С 525 не може да се обслужа, защото аз плащам само 300 лева наем, а пенсията ми е 600. Сметките ми с всичко друго, което давам – телефони, парно, ток, вода, отива някъде 460 лв, до 600 – със 140, как да живея?

Роза-Мария Кирилова

Роза-Мария смята, че прага на бедност в България трябва да се увеличи двойно.

„Поне 1000 лева, защото ние възрастните даваме и за лекарства. Трябва да се гледа и покупателната способност, с тези пари колко можеш да купиш, а не сега ако пенсията я увеличиха с 10 процента, а храната със 100, какво можем да купим, къде отиваме ние“, пита тя.

Не е съгласна и с методиката за изплащане на добавки към пенсията.

 

Не е справедливо, когато кажат така: до 500 лева, който получава пенсия ще му дадем 70 лева, а който има 501 вече ще е богат нали. За храна 300 лева са малко, значи 30 дни по 10 лева, то като се обърнеш само какво става, всичко е страшно скъпо и всеки ден се увеличава.

Роза-Мария Кирилова

Роза-Мария е категорична, че държавата трябва спешно да предприеме действия за овладяване на инфлацията, тъй като хората в нейното положение вече трудно покриват и най-необходимите си нужди.