The Cube: (Само)убийствените предизвикателства в TikTok, които изплашиха светa
Преди броени дни стана ясно, че американско момче е починало след опасно и интензивно разпространяващо се онлайн TikTok предизвикателство. Джейкъб Стивънс, родом от Охайо, е участвал в така нареченото "Benadryl Challenge"- самозаснемане по време на халюцинациите, получени от поглъщане на прекомерни количества антихистамин (предлагано под търговското наименование Benadryl). В резултат 13-годишният Джейкъб е поставен на апарат за изкуствено дишане в продължение на почти цяла седмица. Лекарите обаче не успяват да спасят живота му.
Участниците в предизвикателството трябва да приемат 12-14 таблетки, което е десет пъти повече от препоръчителната доза за период от шест часа. Медикаментът се продава без рецепта, което го прави и лесно достъпен за непълнолетни. Американската агенция по храните и лекарствата обаче отправи предупреждение, че предозирането с Бенадрил би могло да причини "сериозни сърдечни проблеми, гърчове, кома или дори смърт". От организацията изразиха тези опасения още през 2020 година, когато предизвикателството се появи за първи път в Tiktok.
Преди точно три години отново "Benadryl Challenge" бе посочен като виновен за смъртта на 15-годишно момиче от Олкахома, както и за хоспитализацията на няколко тийнейджъри във Форт Уърт и Тексас, съобщава тогава KFOR (Oklahoma News and Weather).
Наред с Американската агенция по храните и лекарствата, в случая активно се намесва и фармацевтичният гигант Johnson & Johnson, под чиято собственост попада медикаментът. От компанията припомнят, че не е препоръчително деца под 12- годишна възраст да употребяват лекарството Бенадрил. Определят тенденцията като "тревожна и опасна" и призовават вайръл предизвикателството да бъде незабавно премахнато от онлайн пространството.
Въпреки твърдението на Американската агенция по храните и лекарствата и на Johnson & Johnson, че са се свързали с TikTok и са настояли за "незабавно премахването на потенциално опасното съдържание", през 2023 г. "Benadryl Challenge" не само че все още е "тренд" в будещото доста полемики приложение, но и продължава да представлява реална опасност за някои младежите.
Оказва се, че превантивните мерки, които от TikTok са предприели, са били заобиколени. След случая с 15-годишното момиче от Оклахома, TikTok забранява търсенето на думата „Бенадрил“ в приложението. Тийнейджърите обаче са намерили други начини да избегнат този алгоритъм. Успявали са да намират съдържание, свързано с опасната тенденция, като са писали в търсачката думи като: „бена предизвикателство“.
През 2020 г. за британския вестник The Independent говорител на едно от най-теглените приложения казва следното: "Безопасността и благосъстоянието на нашите потребители са основен приоритет на TikTok. Както ясно посочваме в нашите Community Guidelines, не позволяваме съдържание, което насърчава, популяризира или възхвалява опасни предизвикателства, които могат да доведат до нараняване.“
Допълва още, че: „Въпреки че не сме забелязали това съдържание да се разпространява в нашата платформа, ние активно премахваме съдържание, което нарушава нашите правила, и блокираме свързаните с него хаштагове, за да обезкуражим още повече участието.“
Три години по-късно TikTok дава ново изявление, свързано с "Benadryl Challenge", този път пред CNN:
„Изказваме най-дълбоки съболезнования на семейството. В TikTok стриктно забраняваме и премахваме съдържание, което насърчава опасно поведение, като приоритет е безопасността на нашата общност. Никога не сме виждали подобна тенденция в съдържанието на нашата платформа и от години блокираме търсенията, за да подпомогнем обезкуражаването на подражателното поведение. Нашият екип от 40 000 професионалисти в областта на безопасността работи за отстраняване на нарушенията.“
Напоследък примката около TikTok изглежда се затяга. Преди седмици
редица европейски институции и държави (бел.р. Обединеното Кралство, САЩ) забраниха използването на приложението на всички служебни устройства, с аргумента, че то представлява риск за националната сигурност „заради връзките си с Китайската държава“. От Белия дом настояват дори за продажба на китайските акции - нещо, което Китай категорично заяви, че няма да позволи.
На този фон, опасните предизвикателства, които се появяват и набират сила в популярното приложение, продължават да провокират дебати относно регулациите в социалната мрежа.
Ето още четири примера за опасни тенденции, които можем да открием в Tiktok:
1. "Borg” challenge
Името Borg е съкращение от "blackout rage gallon"- големи пластмасови бутилки, в които „участниците“ смесват един галон (приблизително 3,8 литра) вода с абсолютно същото количество алкохол (обикновено водка). Добавя се и електролитен подобрител, който „осмисля“ и целта на предизвикателството: изпиване на голямо количество алкохол за кратко време, но без чувството за махмурлук (хората вярват, че електролитът ги хидратира). В предизвикателството се включват предимно студенти от американските университети.
На 4 март служители на Масачузетския университет потвърждават, че 28 линейки са били изпратени по сигнал за „значителен брой случаи на алкохолно опиянение“. Нито един от потърпевшите не е с опасност за живота, успокояват от пожарната служба в Амбърхст.
Към средата на месец март 2023 г. Видеоклиповете в Tiktok с хаштаг #Borg са гледани над 83 милиона пъти.
2. The Blackout Challenge
Предизвикателството, което насърчава децата да се задушават до момент на временна загуба на съзнание, може да бъде открито в приложението още през 2008 г. От 2021 г. насам обаче тенденцията набира нова сила и успява да привлече все повече и повече потребители. Предизвикателството е точно толкова опасно, колкото и звучи. В края на 2022 г. Bloomberg Businessweek публикува доклад, според който The Blackout Challenge е свързано с със смъртните случаи на поне 15 деца, всички те не по-големи от 12-годишни.
3. „Dragon breath” challenge
Предизвикателството се състои в яденето на бонбони, потопени в течен азот, целта на което е да се получи пара преди консумация. Потребителите, решили да опитат предизвикателството „Драконов дъх“, се заснемат как издухват изпаренията от устата си. И въпреки че течният азот потенциално не е опасен, експерти предупреждават, че той все пак може да стане такъв, ако се поглъща неправилно.
През януари 2023 г. Министерството на здравеопазването на Индонезия заяви, че над 20 деца са били хоспитализирани с изгаряния по кожата и силни болки в стомаха (само някои от симптомите) именно след опити за изпълнение на „задачата“. От министерството призоваха родители и учители да бъдат по-бдителни, що се отнася до консумацията на тези цветни бонбони.
4. Beezin’ challenge
Това предизвикателство си прилича с останалите по това, че подновява изненадващо своята сила няколко години след като е било инициирано за първи път. То съществува от 2014 година, но 2023-а се оказва пикът му.
Участниците трябва да втрият конкретна марка балсам за устни (Burt's Bees) в клепачите си непосредствено преди излизане вечер. Този акт „повишавал бдителността“ и подобрявал настроението на хората.
Експерти обаче предупреждават, че нанасянето на балсам върху клепачите може да провокира възпаление на очите, дразнене или дори загуба на зрение.
По повод обсега на засегнатите от тази мода хора, дори самият производител Burt's Bees се принуди да публикува следното изявление преди няколко години:
„ Има много естествени неща, които вероятно не трябва да попадат в очите - мръсотия, клонки, листа, храна - и нашият балсам за устни.