Фотограф за посещението си в „Чернобил“: Централата още излъчва радиация, но мястото е обезопасено
„Централата е оградена от т. нар. саркофаг, който служи за защита – да не пропуска радиацията, която все още се излъчва от ядрото. Но, общо взето, мястото е доста обезопасено, понеже саркофагът е изграден според най-новите технологии. За мен беше удивително, че буквално на 100 метра от самата централа – тя е обиколена от метална ограда, не можем да влезем в нея – дозиметърът не показваше нищо. Защитата на това място е абсолютна.“
Това сподели за Euronews Bulgaria Вилиан Стефанов, който през 2017 година е посетил АЕЦ „Чернобил“ като част от фотографска експедиция.
През есента на 2017 година бях в Чернобил, като част от организирано пътуване – самостоятелното пребиваване там не беше позволено, уточни той.
„В един момент, когато човек премине през пунктовете за проверка, вече може да се обикаля навсякъде. Но трябва да се внимава да не се пребивава на места с повишено количество радиация - има доста такива в целия този периметър от 30 километра около централата“, разказа Стефанов.
Но тези места се променят – така ни обясниха хората там – понеже цялата тази радиация, тези радиоактивни частици се влияят от движението на водата. Дъждовете и подземните води отмиват радиацията и преместват радиоактивните частици на друго място. Беше фрапантно да видим табели, показващи, че това място е радиоактивно. Когато сложиш дозиметъра, той не отчита нищо, защото радиацията е отмита на съвсем друго място.
В град Припят са живели 60 хиляди човека. Той е бил построен за работниците в ядрената централа и техните семейства, разказа фотографът.
„Той е напълно обезлюден, там не пребивава никой, понеже е от най-засегнатите. На това място, тези изоставени училища, с буквално изоставени учебници – сякаш хората са тръгнали и не са се върнали никога“, сподели той.
Цялото интервю вижте във видеото.