Навършват се 37 години от аварията в АЕЦ "Чернобил"
Преди точно 37 години се случва една от най-тежките трагедии в историята. 4-ти реактор на АЕЦ "Чернобил" се взривява заради човешка грешка през нощта на 26 април 1986 г.
Десетки хиляди са евакуирани от близкия град Припят и повече никога не се връщат там. Най-малко 31 души губят живота си. След инцидента в атмосферата са изпуснати над 100 радиоактивни елемента, а радиационният облак достига и до България. Десетилетия след аварията - около атомната централа все още има зона с ограничен достъп заради необичайните нива на радиацията.
Въпреки опасността - мястото се превърна в туристическа дестинация, а интересът към него нарасна още повече през 2019 г., след премиерата на минисериал за инцидента.
На този фон властите в Украйна искат да възстановят района. Преди две години бяха обявени още мерки в тази посока.
Ще бъде създаден нов фонд, който ще помогне на Украйна да създаде екологично безопасна зона около Чернобил и до 2064 г. да я превърне от зона на изключване - в зона на живот.
През последната година обаче "Чернобил" е бойно поле за Русия и Украйна. Силите на Москва превзеха централата в първите дни след началото на инвазията. Тогава международни експерти не изключиха да се стигне до нова екологична катастрофа.
Рискът от такава остава висок и в "Запорожие" - най-голямата атомна централа в Европа, която многократно остава без електричество заради продължаващата война. Близо година Международната агенция за атомна енергия призоваваше за зона за безопасност около АЕЦ-а, но такава така и не беше договорена.