Габриел Балашу, Euronews Румъния: Загубата на зърнопроизводителите ни е около 30%
Има ли проблем с цената на зърното в Румъния заради вноса и с продажбите на стоките, произведени в страната ?
Да, има голям проблем. Румънските фермери твърдят, че необходимата финансова помощ е 200 милиона евро. Загубата им заради евтиното украинско зърно, на килограм например, е около 30 процента. Фермерите блокират зърното по складовете, което е около 2 000 000 тона. Интересът е висок към това по-евтино украинско зърно, но все пак- зърно, което не отговаря на европейските стандарти.
Вижте, проблемът е много сериозен. Както казах, говорим за 2 милиона блокирано зърно в складовете. Това количество не е било продадено във вътрешния пазар, тъй като цената му е по-висока с около 40 процента в сравнение с тази на украинското зърно. Фермерите в момента разполагат с голяма наличност. Румънските власти обаче не смеят да вземат категорични решения, тъй като това е въпрос и на европейско законодателство.
Пристанището в Констанца е с 10 пъти по-голям капацитет от пристанището във Варна. Какво количество зърно е внесено и продадено през румънското пристанище?
Попитах румънските власти за тези 60 процента украинско зърно, предназначено за износ към други държави и транспортирано благодарение на така наречените "солидарни коридори". Трябва да се вземе в предвид, че натискът в Румъния е дори още по- голям. В сравнение с 2021 г. количеството, което минава транзитно през пристанището в Констанца е 37 пъти по-голямо. Румънският министър на земеделието изнесе тези данни след среща със своя украински колега днес. Румъния трябва да гарантира транспортирането и изнасянето на въпросното зърно от територията й.
Защо Румъния не е поискала спиране на вноса на украинско зърно до момента?
Добър въпрос. Знаете, някои политически партии призовават за прекратяване на вноса на зърното. Украйна, от своя страна, твърди, че спазва европейските регулации. След срещата между министрите на земеделието с еврокомисарите, се очаква заключителен списък на продукти, които потенциално ще бъдат забранени. Европейската комисия предложи 4 продукта, които Румъния надгради с още два – царевично и пшенично брашно.
Има ли в Румъния някакви съмнения, че България се е поддала на политическо влияние, за да вземе решение за спиране на вноса?
Натиск има и в Румъния. Както казах, има някои партии, които настояват за забрана на вноса. Но земеделският министър не се подаде, както и премиерът. Двамата не желаят да поемат този допълнителен риск. Масово румънците обаче смятат, че забрана на вноса е по-добрият избор.
Ако България спре вноса на зърно от Украйна, но Румъния не го направи, има ли опасност маршрутите на доставките да се преместят към вашата страна?
Това би бил най-лошият сценарий. И двете страни биха загубили. Румънските власти не знаят как да овладеят ситуацията. Може би Европейската комисия временно ще прекрати вноса.
У нас се говори, че Румъния не спира украинския внос, за да използва това по-късно при преговорите си за присъединяване към Шенген. Свързани ли са двете теми помежду си?
Не мисля, че има връзка между двете неща. Писмото, което Европейската комисия изпрати до премиерите на Полша, Унгария, Словакия и Румъния, както и до българския президент, не изглежда да е свързано с тези въпроси. И все пак, определено би ни било от полза да запазим добри отношенията с Европейската комисия, както и с другите ни европейски партньори.
Трябва обаче да решим цената, на която това да се случи: колко губим икономически от ситуацията сега, но колко бихме спечелили, след като влезем в Шенген по-късно.