Журналист: България се оказва важна за изборите в Турция
„България се оказва важна за изборите в Турция по няколко причини: първо, заради изселниците; второ, родените по отношение на Турция зад граница – тук, в България са били най-многочислени.“ Това сподели за Euronews Bulgaria Мехмед Юмер, журналист и международен анализатор, относно предстоящите президентски и парламентарни избори в Турция.
Ето какво още каза той:
Има една такава представа, че сирийските бежанци, получили гражданство, ще бъдат най-многочислени. Но в статистиката, която видях, те са около 163 хиляди. Така че, ще видим поколението Z колко ще повлияе на изборните резултати в Турция.
Посещението на външния министър на Турция е знаково, от гледна точка на историческия факт, че политик от такъв ранг още не е бил в Каолиново. Той тръгна първо да поднася венец на паметника на жертвите, загинали по време на „Възродителния процес“, после имаше голяма вечеря ифтар в Шумен, посещение в Томбул джамия, в средното духовно училище…
Преди избори е доста обяснимо, защото хората в смесените региони имат доста тесни, роднински връзки в Турция. Това по някакъв начин може да се прочете и като ухажване преди изборите.
Но по-силен аргумент е друг. В турския сайт „Хабер Тюрки“ видях един анализ, който подчертава къде е тайната в посещението и на външния министър Чавушоглу, и на кандидата за президент Калъчдароглу, в Кърджали. България отвори врати към двамата политически представителя на Турция. В този анализ се отбелязва, че родените в България наистина много значително ще имат принос в изборите. Посочва се числото 384 хиляди гласоподаватели. Поколението Z ще има влияние върху изборите в Турция, казва авторът на анализа. Това поколение ще се влияе не толкова от социалните медии, колкото от семейната среда.
В Турция около 61 милиона души имат право на глас. Предполага се, че избирателната активност този път ще бъде много висока – до 80%. Важно е тези, които са се сдобили с право на глас, как ще влияят на изборните резултати. От друга гледна точка – дали ще има втори тур на изборите.
Безспорно е битка за всеки глас, защото и в двата алианса в Турция присъстват партии с под 1%. Решаващият фактор ще бъде кюрдският.
На този етап Партията на справедливостта и развитието на Ердоган все още се задържа на върха. Тя се „закотви“ на 35% според различните социологически проучвания, докато Републиканската народна партия е на по-нисък резултат – 27%.
Ако на първи тур Ердоган и неговата партия спечелят повече представителство, те ще се опитат да мобилизират още повече и другите. Но тук има един много хипотетичен вариант, който аз допускам: Мухарем Индже, който сега създаде партия, но през 2018 година беше кандидат на Ердоган, нищо чудно да бъде привлечен от него.
Цялото интервю вижте във видеото.