Икономика

HR експерт: Заради липсата на кадри у нас предлагането на работа винаги е надвишавало търсенето

От Марина Матева Марина Матева Водещ

 „Предлагането на работа винаги е било повече от търсенето. Това е свързано с липсата на кадри – не само подготвени, а по принцип физически лица, които ние в България нямаме достатъчно.“

Така Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта и експерт по човешки ресурси, коментира ситуацията на трудовия пазар у нас.

 

Демографската структура е проблемът, и оттам това следпандемно преструктуриране някои от компаниите – например в IT сектора забелязваме спад в търсенето, също в аутсорсинга. Очакваме турбуленции в преработвателната промишленост – заради новите европейски изисквания най-вероятно ще има освобождаване на хора. Във финансовия сектор също очакваме освобождавания на хора, но това предстои.

 „За момента имаме рекордно ниска безработица, която не е здравословна за пазара. Надяваме се по някакъв начин да се решат нещата – с внос на хора отвън, с преквалификация, с привличане на неактивни хора, които биха искали да работят.  Сигурна съм, че в по-възрастното население има много ресурси, които все още не са използвани“, смята Василева.

„Здравословната безработица“ е около 5-6%, отбеляза тя.

Василева посочи, че в момента има много отворени работни места за постоянна работа, не само за сезонна. Проблемът по нейните думи е, че повече от 25% от тях не могат да се запълнят поради липсата на хора.

„България е една от страните, в които се усеща най-голям дисбаланс между търсене и предлагане. И това води до невъзможност на работодателите да запълнят свободните си работни места“, каза още експертът по човешки ресурси.

 

Цялото интервю вижте във видеото.