Силвио Берлускони - човекът, който има от всичко по много
От няколко дни 31-годишният Марко Марчи не помръдва от входа на миланската клиника "Сан Рафаеле", където от миналата сряда за лечение е приет сенаторът и бивш италиански премиер Силвио Берлускони. Марко идва от Алисте, в провинция Лече, на края на тока на италианския ботуш. Оттам до Милано той е пътувал 10 часа с влак, за да застане после пред болницата, в която се лекува неговият идол Берлускони. Марко споделя, че няма да помръдне оттам, докато Берлускони не бъде изписан, пише БТА в обширен материал.
Темата за здравословното състояние на милиардера и магнат в различни бизнес отрасли е водеща за италианските медии. Те подготвиха и публикуваха биографични справки за милиардера и лидер на десноцентристката партия "Форца Италия" и посветиха цели емисии на кариерата му. Припомняха се браковете му, броят на децата му, имотното му състояние, миналите му здравословни проблеми, съдебните му неволи, жените му, скандалите, в които той се е забъркал, политическите му възходи и спадове.
Когато Берлускони бе приет в клиниката в Милано миналата сряда, първоначално бе съобщено, че е там за рутинни изследвания, после се появиха информации, че той е в интензивното кардиологично отделение и, че имал респираторни проблеми. Накрая стана ясно, че той има миеломоноцитна левкемия, при това хронична, диагностицирана му от известно време. Лекуващите лекари и хора от обкръжението му след това потвърдиха публикациите и поясниха, че в резултат на заболяването Берлускони е получил белодробна инфекция, заради която е бил приет за лечение. Той е подложен и на химиотерапия и реагира добре на лечението.
Редица италиански политици и държавници, сред които президентът Серджо Матарела, премиерката Джорджа Мелони, лидерът на центристите и бивш премиер Матео Ренци, опозиционната лидерка Ели Шлайн изразиха пожелания към Берлускони за бързо възстановяване. Някои от тях, сред които и Мелони, разговаряха по телефона с бившия премиер. Съпартийците му също проведоха серия от телефонни разговори, в които Берлускони ги призова да продължат да изпълняват ангажиментите си на постовете, на които са избрани.
Приближените на Берлускони сега го наричат "скала" и "лъв" и казват, че както и при предишни тежки заболявания, той ще се възстанови и този път. Самият Берлускони от страниците на вестник "Джорнале", който е част от медийната империя на клана Берлускони, заяви на 7 април: "Тежко е, но ще се справя и този път" и припомни, че в предишни трудни и деликатни ситуации той е успявал да си стъпи на краката.
За журналистите да пишат и говорят за Берлускони по какъвто и да е въпрос е наистина благодатна тема, тъй като тя позволява да се пише много за него. Защото когато се говори за Берлускони, няма как да не се отбележи, че той има от всичко по много, в която и да е област, до степен, че пишещият или говорещият за него се озовава в истински лабиринт или плетеница от детайли, независимо дали става дума за неговите компании, за съдбата на политическата му партия "Форца Италия", за неговите жени, за неговите деца, за скандалите, в които бе забъркан или пък за здравето му.
Възходът в бизнеса
На първо място 86-годишният Силвио Берлускони е посветил много години на бизнеса и на политиката. Той има над 60-годишен стаж в бизнеса и 30-годишен стаж в политиката.
Берлускони има много милиарди. В публикация на сп. "Форбс" отпреди пет дни престижното издание оценява състоянието на Берлускони на 6,9 милиарда долара.
Берлускони има много компании, като тук списъкът е неизчерпаем и включва и компаниите, поверени на децата му, в това число инвестиционния холдинг "Фининвест", съставен или свързан акционерно от такива компании като "Мондадори" (издателска дейност), "Алба Сервици Аеротранспорти" (авиокомпания за частни превози), "Медия Фор Юръп" (шобизнес и развлекателна индустрия), "Медиасет" (телевизионна компания в Италия), "Медуза филм" (филмова продуцентска компания) и много други.
Първата компания на Берлускони е "Едилнорд", която се занимава с изграждане на жилищни комплекси и е основана от него през далечната 1963 г.
Той има редица имения и имоти, сред които най-известни са "Вила Сан Мартино" в Аркоре край Милано и "Вила Чертоза" в Порто Ротондо на остров Сардиния. Той има имоти в Рим, на езерото Комо, на остров Лампедуза и на много други места в Италия.
Берлускони в живота си е имал общо 2 съпруги и 2 годеници - Карла Елвира Лучия Дал'Олио (родена през 1940 г. и изключително дискретна законна съпруга номер едно); Мириам Рафаела Бартолони, известна с творческия псевдоним Вероника Ларио (родена през 1956 г. , актриса и законна съпруга номер две), Франческа Паскале (активистка на различни каузи, днес на ЛГБТ правата, родена през 1985 г., официална годеница след краха на брака на Берлускони с Вероника Ларио) и Марта Антония Фашина (депутатка, партийна активистка, родена през 1990 г., официална годеница на Берлускони след разпадането на годежа му с Франческа Паскале).
Берлускони има и много деца - общо 5 от двете си закони съпруги и това са 57-годишната Марина, 54-годишният Пиер Силвио, 39-годишната Барбара, 36-годишната Елеонора и 35-годишният Луиджи. Първите двама са от първия брак на Берлускони, а вторите трима от втория му брак. Марина е президент на холдинга "Фининвест", а Пиер Силвио също има водещи роли в бизнеса на Берлускони. Трите по-малки деца на милиардера пък са съдружници в "Холдинг италиана куатродичезима". От тези общо пет деца Берлускони има истинска сюрия от внуци.
Силвио Берлускони е имал два футболни клуба. В продължение на над 30 години (от 1986 до 2017 г.) той бе собственик на "Милан" и за мнозина негови фенове именно по време на неговото ръководство клубът стана най-успешния във футболната история на страната. Берлускони постигна това, като инвестира в нови играчи, увеличи рекламата и привлече известни треньори. В крайна сметка той го продаде на китайски инвеститори. През 2018 г. Берлускони купи футболния клуб "Монца".
„Безсмъртния“
Берлускони има и много здравословни проблеми. През 1997 г. той беше опериран от рак на простатата. През 2016 г. той претърпя тежка сърдечна операция и има изкуствена клапа. През 2019 г. той бе опериран заради чревно запушване. През септември 2020 г. Берлускони изкара тежък Ковид. През април 2021 г. той беше в болница за три седмици заради последиците от ковид. През януари 2022 г. той беше в болница за инфекция на пикочните пътища.
Бившият премиер има и цяло изобилие от прякори - Безсмъртния заради политическото му дълголетие, Каймана, даден му от критиците му заради всички негативни конотации, които биха могли да се направят между Берлускони и кайманите, Кавалера заради това, че през 70-те години той стана Кавалер на Ордена на труда - звание, от което се отказа заради единствената осъдителна присъда срещу него. По-интимен прякор на Берлускони е Папи, даден му от щерката на семейни приятели - едно познанството, което пък му коства втория му брак.
С Берлускони се свързва и понятието бунга-бунга, обрисуващо партитата в неговите имения, за които се говори, че са били пълни с песни, танци, секс с млади жени, подаряване на пари и апартаменти в замяна на сексуални услуги и корупция. Самият той отрича всичко това и казва, че става дума за елегантни соарета.
Политическата кариера
Партията "Форца Италия", която Берлускони основа преди 30 години, има също много животи. През 2008 г. тя се влива в десноцентристкия проект "Народ на свободата", но през 2013 г. Берлускони обявява нейното възраждане под старото й име, но с нов облик. Година преди това обаче от "Народ на свободата" са отпаднали видни личности, като Джорджа Мелони и Иняцио Ла Руса, които създават партията "Италиански братя", днес първа политическа сила в италианското дясно пространство и оглавяваща управляващата дясна коалиция от края на октомври миналата година, след като спечели предсрочните избори през септември миналата година.
Начело на "Форца Италия" и в различни коалиции Берлускони успя да бъде и много пъти премиер на Италия. Той оглавява общо четири кабинета, което е рекорд за страната, в която правителствата се менят често.
Съдебните дела, в които е въвлечен Берлускони, също са страшно много и затова говори и фактът, че в Уикипедия има отделна страница, посветена на темата. Най-често обвиненията срещу него са за финансови нарушения, избягване на данъци, корупция, подкупване на депутати, на свидетели и на съдии, лъжесвидетелстване.
Самият Берлускони веднъж сподели, че за 20 години той се е явявал 2500 пъти в съда във връзка с 106 дела и е похарчил за съдебни разходи над 200 милиона евро. В повечето случай делата приключиха заради изтекла давност, оневиняване на първа или по-горна инстанция, липса да доказателства за извършено престъпление, амнистиране. Берлускони обаче през 2013 г. бе осъден на 4 години затвор заради данъчни измами, счетоводна фалшификация и неправомерно присвояване на средства по дело, свързано с компанията "Медиасет". От 4-те години 3 бяха опростени по силата на амнистия, а 1 година ефективна присъда бе заменена с общественополезен труд.
Но в продължение на няколко години на Берлускони бе забранено да се кандидатира за избираема длъжност като част от присъдата. След като и тази забрана отпадна, той се яви на евроизборите през 2019 г. и бе избран за евродепутат, като така стана най-възрастният европарламентарист. На изборите миналата година той се завърна и в италианския парламент, след като бе избран за сенатор.
Разногласия
Самата Джорджа Мелони - министър на младежта в четвъртото правителство на Берлускони, отцепила се от партията му, за да създаде партията "Италиански братя", а днес и премиер, разочарова Берлускони в последно време. Двамата имат разногласия по някои въпроси, най-вече относно Украйна. Берлускони, който едно време беше близък с Владимир Путин, направи няколко изказвания срещу украинския президент Володимир Зеленски и се опита да търси логическо обяснение на действия на руския президент. Той разбира се осъди войната в Украйна, но заяви, че Путин е предприел инвазията, след като е бил помолен от представители на Донбас, оплакали се от нарушения на Минските договори. Всичко това навлече критики на Берлускони и от европейските партньори на Италия, и от украински представители.
Самата Мелони, която по украинския въпрос е на страната на Запада и е твърдо срещу Русия, не повери при разпределянето на ключовите постове във властта, пост на Берлускони. Позицията на външен министър беше поверена на неговия съратник Антонио Таяни, който в последно време преповтаря думите на Мелони по всички ключови теми. Самият Берлускони дори не успя да стане председател на Сената, за което бленуваше, като се смята, че и тук влияние е имала позицията му по украинския въпрос.
Посредник
Относно войната в Украйна Берлускони имаше амбиции да стане посредник в постигане на мир, на няколко пъти казаха негови приближени, но това така и не се случи. Никой не му възложи подобна мисия и той няма да остане в историята с това финално постижение. Но говорейки за Берлускони, мнозина тези дни си спомнят пророчеството му отпреди около осем години. Година след анексията на Крим от Москва и началото на конфликта в Донбас, Берлускони написа открито писмо, в което предупреждаваше, че изолирането на Русия от страна на Запада ще я тласне към Китай. Тогава той препоръчваше на Запада да привлече на своя страна Русия, за да посрещнат заедно фундаментални предизвикателства, сред които едното е икономическото предизвикателство, произтичащо от възхода на някои сили в Азия, сред които и Китай. Осем години по-късно Русия и Китай са по-близки от когато и да е било, демонстрират стратегическо партньорство и мнозина западни лидери гледат вече на Пекин като на възможен посредник за постигане на мир в Украйна.
Берлускони си остава противоречива личност в италианската политика и на международната сцена. Миналата година, когато се заговори, че той би могъл да стане президент на Италия, това предизвика обществено брожение заради съдебните му неволи и секс скандалите, в които се оказа забъркан и в крайна сметка десницата не посмя да издигне официално кандидатурата му. Но за италианците Берлускони си остава и онзи лидер, който те асоциират с време на просперитет за страната и на популярност за Италия на международната политическа сцена.
По БТА със съкращения.