Общество

Доц. Мариана Тодорова, футуролог: Изкуственият интелект се развива толкова бързо, че не можем да реагираме

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Промените се случват със скорост, с която на нас ни е трудно да изградим каквато и да е реакция. Само три месеца след като ChatGPT 3.5 беше пуснат, дойде ChatGPT 4, който е първият мултимодален изкуствен интелект – той е не просто езиков, а и визуален модел. И смесва едното с другото.“

Така доц. Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология към БАН коментира в студиото на Euronews Bulgaria развитието на изкуствения интелект.

 

Ако някой разполага с ChatGPT 4 и желае да снима един терен на някаква площ в нашата столица и просто каже „искаме този терен да бъде оразмерен, да предложите най-доброто архитектурно решение и да го съобразите със стила и еклектиката на града“, той може да изчисли какви материали са необходими, каква би била енергийната ефективност, как да се построи, какъв да е интериора...

Наистина, нямаме време за критична реакция, за рефлексия, за изработване на ценности, камо ли тези ценности да се операционализират в норми и да се реагира със законодателство, убедена е доц. Тодорова.

Според нея ChatGPT 3 и ChatGPT 4 вече взривява образователната система, защото е много трудно да се намери правилното решение.

 

От една страна, ние не можем да спрем прогреса и развитието. Изкуственият интелект е тук и той ще остане дълго време. Най-вероятно това ще е „новото нормално“ и всичко, което определя глобални трендове и тенденции. От друга страна, как да сме сигурни, че децата, учениците и студентите не го ползват просто за насоки, информативно, като съкращават множествените търсения чрез Гугъл и Уикипедия, а не изграждат по никакъв начин знание? Тъй като не търсят автентични източници, не ги четат, не ги осмислят...

Цялото интервю вижте във видеото.