КНСБ: Инфлацията не е породена от търсенето, а от нерационалното предлагане
„Инфлацията не е като тази отпреди 10-15 години – тя не е породена от потреблението. Стимулирането на потреблението на хората стимулира и реалния растеж и ще ни помогне да излезем от инфлацията.“
Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime Любослав Костов – главен икономист от КНСБ. По думите му рязкото повишаване на цените е породено отвън.
Това е инфлация на предлагането,по веригата на предлагането. Тя не е резултат от едно определено поведение на домакинствата, а резултат от нерационално поведение в предлагането – на бизнесите, външната търговия, взаимоотношенията на държавите в условията на конфликта в Украйна и т.н.
Костов отбеляза, че помощите за бизнеса трябва да бъдат давани само на тези бизнеси, които имат нужда, а не на калпак.
„Тъй като бяха раздадени над 8 млрд. лева и данните за печалбата на бизнеса за миналата година показват, че печалбата е нараснала за 2 години с 20 млрд. лева. Това е доказателство, че раздаването на пари на калпак не води до очаквания ефект“, каза той.
Поддържането на дефицит от 3% не е наложително, защото над 10 държави от общо 19 в Еврозоната са заложили по-високи дефицити от тази стойност, отбеляза синдикалистът.
Ако другите могат, защо ние се отказваме от това нещо, след кризата все още не е отминала и няма адекватна политика по доходите, попита той.
Държавата трябва да е сила и да действа с една по-експанзивна фискална политика, тъй като е криза тези социални дефекти, които са породени от фискални дисбаланси, могат да бъдат решени само от държавата. Когато имаше нужда, държавата помагаше на бизнеса и това беше правилно, тогава го подкрепихме. Когато обаче домакинствата и работещите имат нужда от държавата не може тя да им казва, че сега не може, защото ще държим 3% дефицит.
Според Костов сметките за парно ще се вдигнат, ако ДДС отново стане 20%, но не с много.
„Когато намалихме ДДС на основни стоки, включително и на хляба – поевтиня ли той? Когато намалихме ДДС на ресторантите, поевтиня ли крайния продукт в ресторантите? Отговорът е не, даже на места се повишиха“, коментира Костов.
По думите му държавата седи на стол с един крак, а другият го няма. Нямаме ясна финансова политика.
Костов отбеляза, че от увеличаването на ТОЛ таксите ще се съберат 300-400 млн. лева, но това ще оскъпи транспорта и вероятно цените в магазините ще се увеличат.
„Но това е бъдещето, такава е практиката в цяла Европа“, посочи той.
Относно мярката таван на надценките, синдикалистът коментира, че по принцип не подкрепя такава мярка, а вместо това трябва да има контрол и санкции за нарушителите, като пазарът да се регулира сам.
Целия разговор вижте във видеото.