Европа

Лидерите на Сърбия и Косово се срещат в Охрид

От Ирина Иванова Ирина Иванова Продуцент

Надежди за разрешаване на напрежението между Белград и Прищина. Лидерите на Сърбия и Косово - Александър Вучич и Албин Курти, ще се срещнат в Охрид за разговори с посредничеството на ЕС. Вучич посочи, че нормализация не означава признаване на независимостта на Косово, а по-добри отношения с косовските албанци.

Охрид в Северна Македония е градът, в който ще се срещнат Сръбският президент Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти. Надеждата е, че двамата могат да подпишат споразумение за нормализиране на отношенията. През 2001 г. градът беше домакин на преговори, които сложиха край на въоръжен конфликт между етническите албанци и правителството на Република Македония, както се наричаше по това време.

 

 

Охридското споразумение, което предотврати гражданската война в Северна Македония, днес се счита за един от редките примери за разрешаване на сложни етнически проблеми на Балканите. Охрид, като място, където е подписано това споразумение, трябва да бъде вдъхновение за лидерите на Сърбия и Косово - Вучич и Курти, да направят значителна стъпка към окончателното решение на нерешения от десетилетия въпрос за Косово.

Борян Йовановски, Euronews

Тези двама мъже са били полицаи през 2001 г. Но са били от двете страни на конфликта. Сега те провеждат редовни съвместни срещи с държавни институции и работят заедно, за да помогнат за помирението.

 

Основните създатели на проблеми са тези, чийто опит с убийството е само от видеоигрите. Те са „най-смелите“ и най-опасните, защото никога не са виждали смъртта отблизо.

Стоянче Ангелов, бивш полицейски командир

Знаем какво е конфликт и колко болка може да причини. Работим за предотвратяване на всякакъв вид бъдещи конфликти и омраза между хората.

Абедин Зимбери, бивш командир от Армията за национално освобождение

Надеждата е, че Охридското споразумение ще предостави план за окончателно разрешаване на различията след десетилетия на напрежение. 

Вучич вече посочи, че нормализация не означава признаване на независимостта на Косово, а по-добри отношения с косовските албанци. Сръбският президент поясни и, че не планира да подпише нищо на предстоящата среща, която се провежда с посредничеството на ЕС.