Общество

Готова е програмата за обучение на екипите за спешна помощ по въздух

От Юлиян Стоянов Юлиян Стоянов Репортер

Готова е програмата за обучение на медиците, които ще летят с медицинските хеликоптери. Машините ще бъдат разположени в пет бази в София и Плевен, увери министърът на здравеопазването Асен Меджидиев. Първият хеликоптер ще пристигне у нас на 15 декември.

След проверка на разположението и оборудването на болничните заведения в цялата страна ще бъдат изградени две хеликоптерни площадки за оказване на спешна медицинска помощ у нас.

„На този етап първите две бази разкриваме в плевен и в района на летище враждебна. Това решение ще бъде взето след 1-2 седмици къде да е базата. На по късен етап след подписване на договор ше бъдат освободени финансови средства за други бази“, заяви Златко Златев, генерален директор на държавния авиационен оператор.

От следващата седмица започва обучението на медицинския персонал, който ще спасява живот по въздух. Програмата ще продължи 3 седмици и след това ще бъде взето решение къде ще бъдат позиционирани екипите.

„Ще ни трябват 10 екипа, по 5 на база - 1 лекар и мед сестра. Решението на МО е да са анестезиолози и реаниматори“, коментира министър Меджидиев.

Хеликоптерни площадки ще бъдат изградени и в малки болнични заведения в цялата страна.

„Не търсим критерии за площадки. А да се спази златния час за ранено детенце“, уточни той.

Министерството на отбраната, МВР и Бърза помощ ще работят заедно. След подаден сигнал в рамките на 3 до 5 минути хеликоптерът трябва да е излетял, но има някои особености. Въздушна помощ у нас ще има само през деня.

„На този етап само през деня, това е световна практика. Само в Германия се работи 24 часа. Според нас не е задължително и е опасно да се работи през нощта, няма и необходимата правна база да се лети нощем. Нощем се лети от летище до летище. Ефектът би бил отрицателен, ако има катастрофа в самото начало“, анализира Златев.

Към този момент все още не е ясна сумата за лицензиране на хеликоптерни площадки в болниците.