Meta: Русия използва тактиката на спама в онлайн войната срещу Украйна
Русия прибягва до тактиката на спама, за да разпространява пропагандата за войната в Украйна, след като по-сложни операции за влияние във Фейсбук и Инстаграм са били осуетени, заявиха от Meta.
Тактиките включват разполагането на хиляди фалшиви акаунти за превземане на онлайн разговорите за войната и създаването на фалшиви версии на легитимни новинарски уебсайтове на сходни онлайн адреси, заяви Мeta в доклад за заплахите.
"Тази дейност прилича повече на това, което може да се види в наръчника на спамър, отколкото на по-скритите и сложни руски операции за влияние, които сме прекъсвали в миналото", заяви в брифинг ръководителят на отдела за политика за сигурност на компанията Натаниел Глейхер.
Той добави, че Меta споделя намереното с изследователи и други социални мрежи, за да разкрие кампаниите за измама.
След като Русия нахлу в Украйна преди една година тази седмица, Meta предприе мерки, за да попречи на държавните новинарски агенции да използват платформата ѝ за разпространение на дезинформация или да печелят пари от фалшиви репортажи за войната, разказа Глейхер.
Според Мeta, ангажираността на потребителите с дезинформацията на руските държавни новинарски агенции е спаднала с повече от 80%.
"Въпреки че откритата дейност на контролираните от руската държава медии в нашите платформи е намаляла, опитите за скрита дейност рязко са се увеличили", заяви президентът по глобалните въпроси Ник Клег.
Миналата година Мeta е свалила две руски кампании за тайно влияние, които са се опитали да превземат онлайн обмена на информация за войната с коментари от армии от фалшиви акаунти, каза Клег.
"Вместо да се опитват да изградят убедителни фалшиви личности, тези кампании приличаха на операции "разбий и заграби", които използват хиляди фалшиви акаунти в социалните медии, не само в нашите платформи, в опит да затрупат разговора със своето съдържание", допълни Клег.
Двете операции са били насочени към много платформи на социалните медии, включително Telegram, TikTok, Twitter, YouTube и LinkedIn, съобщава Meтa.
Тези операции продължават да се опитват да съживят свалените фалшиви акаунти, според Глейхер
"Има почти малко отчаяние около тези усилия; те нямат голям успех", каза Глейхер.