Политика

Прокуратурата за „Магнитски“: Борбата с престъпността не е само наша работа

От Euronews България Euronews България

Върховната касационна прокуратура се е самосезирала на 10 февруари във връзка с обновения списък български санкционирани лица по т. нар. американски закон "Магнитски". 

Припомняме, че на тази дата посолството на САЩ у нас оповести петима нови българи с наложени санкции от щатското министерство на финансите. Това са бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов, министърът на енергетиката в правителството на Сергей Станишев - Румен Овчаров, двамата бивши шефове на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов и Александър Николов, както и обвиняемият за шпионаж в полза на Русия лидер на движение "Русофили" Николай Малинов.

"Независимо, че съгласно европейското законодателство и трайната практика на Върховния административен съд наложените от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ санкции са неприложими за Европейския съюз, и въпреки наличието на неприключили досъдебни и съдебни производства за всички лица от списъка, Върховна касационна прокуратура (ВКП) се  е самосезирала на 10.02.2023 г. От компетентните органи - ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други ще се изиска актуална информация, която би могла да има отношение към доказване на корупционни престъпления. Предстои изпращането на запитване чрез Министерство на правосъдието до съответните институции в САЩ за предоставяне на информацията, въз основа на която са наложени санкциите на лицата", се казва в позиция на прокуратурата, изпратена до медиите тази сутрин.

Оттам припомнят в подробна сводка, че срещу всички санкционирани от списъка текат разследвания и дела, които се намират на различни етапи. А някои проверки - например тази срещу Делян Пеевски, също санкциониран по "Магнитски" на по-ранен етап - били прекратени поради липса на доказателства за извършени престъпления.

Самите нови петима санкционирани до един отрекоха основния мотив за попадането им в групата на санкционираните - съмнения в корупция. 

Актуализираният списък на санкционираните стана повод от "Демократична България" отново да поискат оставката на главния прокурор Иван Гешев. "Защото това е оценка на неговите действия", обясни Христо Иванов.

"Прокуратурата на Република България е длъжна да напомни, че борбата с престъпността, в частност с корупцията, е отговорност на трите власти - съдебната, изпълнителната и законодателната. Вменяването на тази отговорност единствено и само на съдебната власт показва непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти", коментират по този повод от прокуратурата.

Оттам припомнят, че разкриването на престъпленията е от компетентността на МВР и службите, които следва да уведомяват прокуратурата за своите разкрития по дадено престъпление.

"Едва тогава прокуратурата може да реализира правомощията си по Конституция и закон, а именно да образува досъдебно производство и да ръководи разследването, като упражнява надзор за законосъобразното му провеждане и при наличие на достатъчно доказателства да привлича към наказателна отговорност лицата, които са извършили престъпления", гласи позицията.

В заключение от прокуратурата "напълно споделят и се солидаризират" с изразената официална американска позиция и европейски институции за необходимостта от неотложни реформи в областта на върховенството на правото. 

"Както и досега, прокуратурата изразява своята готовност да съдейства с целия си експертен и професионален потенциал, който да доведе до актуализиране на законодателството на Република България, което да подкрепи общите ни действия с евроатлантическите ни партньори по противодействие на корупцията, засилване на сигурността и утвърждаване на върховенството на правото", завършва позицията на държавното обвинение.