Euronews Primetime

Среща с авиаторите, летели до Турция часове след земетресението

От Теодор Лазаров Теодор Лазаров Репортер

Осем часа след разрушителното земетресение, което удари Турция, натоварен с помощи и спасителни екипи, българският военен самолет "Спартан" отлетя към пострадалата ни съседка. Задачата да осъществи полета получава капитан Николай Калайджиев.

"Първия ден сутринта получихме информация за земетресението. Веднага всички институции се задействаха и по най-бързия начин. Още на обед подготвихме самолета със спасители и с техника и излетяхме за Турция", казва той.

Бордният инженер капитан Митко Гергов ще ни покаже къде всъщност беше натоварена хуманитарната помощ за Турция.

Като борден инженер, капитан Гергов има задачата да натовари и укрепи техниката, спасителите и помощите, които отлетяха към пострадалата страна.

"Първите 4 мисии бяха с повече техника и по-малък брой хора. Натоварихме няколко джипа на СО, на Червения кръст. От тук реално започва карго зоната на нашия самолет - бяха разположени отпред джиповете, имаше ремарке, след него беше джипът. Отзад на рампата бяха разположени хората, специално при моя полет. Важното в случая е да се съобрази центърът на тежестта на самолета и ако е възможно по-тежките предмети да бъдат разположени в центъра на тежестта, за да не се промени балансировката на самолета", споделя той.

В случая джиповете са поставени в центъра на самолета. Лимитът на товаримостта на "Спартаните" е около 8 тона, но зависи от разстоянието и височината на полета. До Турция военните ни самолети летяха приблизително 3 часа.

"Самолети, които идваха към Турция, а ние реално тогава се прибирахме, имаше от ВВС на Румъния, Кувейт и Азербайджан и от други държави, но реално ние, когато тръгвахме от Турция - те тогава идваха към Турция да кацнат. По принцип в летищата там хаос няма, защото има различни процедури, които стриктно се спазват, както на земята, така и във въздуха. Когато кацнахме първия път всичко беше много спокойно, обаче на третия ден след земетресението, когато ходихме в Адиаман, имаше доста пътнически линии и хората чакаха реално да идат на някакво по-безопасно място", разказва капитан Калайджиев.

След кацането си в Турция, екипажът на самолетите "Спартан" трябва да разтовари по най-бързия начин и да се подготви за обратния полет.

"Онзи ден като ходихме товарихме и връщахме колегите от СО - просто правихме размяна и връщахме част от тях с техниката им", казва Гергов.

Мисията в Турция не е първата хуманитарна, нито за капитан Калайджиев, нито за капитан Гергов. Преди две години в навечерието на Нова година професията му го изпраща към Хърватска - отново заради земетресение.

"На първи януари, когато всички празнуваха - аз няма да забравя, към 4 часа някъде тръгнах от вкъщи, за да можем да дойдем тук и самолета да си го подготвим, и да отидем за Хърватска", спомня си капитан Калайджиев.

И двамата авиатори приемат полета до епицентъра на земетресенията в Турция спокойно - като професионален дълг и са категорични, че не са били нито притеснени, нито уплашени.

"Дали ще превозим един автомобил от тук до базово летище в България или до друга държава - начинът на закрепване е един и същ", категоричен е капитан Гергов.

"Ако питате за страх дали е имало в екипажа затова, че отива на място, където е имало земетресение няколко часа по-рано, поне при мен, а и при другите колеги, ви гарантирам, че страх е нямало никакъв. Човек или е смел, или не е смел - увереността идва и с тренировки и с повече полети - може би така", завършва кап. Калайджиев.