Експерт по сигурността: Спрем ли оръжията за Украйна ще изпаднем в периферията на ЕС и НАТО
Кризата в Турция и Сирия се задълбочава и ние трябва да сме солидарни, защото е твърде възможно в един момент да се окажем в същата ситуация. През последните часове чуваме, че имало земетресение в Румъния. Представете си, ако нещо такова се случи в България.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria експертът по международна сигурност, политолог и анализатор Искрен Иванов.
Предвид жертвите и разрушенията в Турция, трябва да си дадем сметка, че така би изглеждала Европа и в един военен конфликт.
Очакваме бежанска вълна и трябва да бъдем готови да я посрещнем. Тук на Балканите трябва да си сътрудничим и да си помагаме.
Турската страна закъсня с реакцията си, но можела ли е да предвиди, че разрушенията ще са толкова сериозни? Мисля, че нито една страна не би могла да го направи.
Основната причина е некачественото строителство, но искам да акцентирам върху това, че на няколкостотин километра се води война и трябва да си дадем сметка какви разрушения би донесъл на Европа един военен конфликт.
В ЕС и НАТО има консенсус, че оръжия за Украйна трябва да се доставят. Най-показателна е позицията на френския президент Макрон, който постави три условия за доставяне на оръжия - да не отслабва отбранителният им капацитет, да не увеличава риска от ескалация и тези помощи да се използват целесъобразно. Да спрем да доставяме оръжия на Украйна не мисля, че би било рационално решение. Такава позиция ни поставя в една малка групичка европейски държави като Унгария и би ни изпратила в периферията на ЕС и НАТО, а ние не можем да си позволим това.
Санкциите по „Магнитски“ имат две страни. Първата е, че проблемът с корупцията в България също толкова голям, колкото и когато бяха наложени първите санкции. Когато САЩ налагат такива санкции не се месят пряко във вътрешната политика на страната. Основната цел е защитата на тяхната национална сигурност и сигурността на съюзниците им. Другата страна е, че санкционираните политически лица се позиционират в консервативния лагер на българската политика, независимо към коля партия принадлежат.
Това може да е проблем на политическо ниво, защото можем да станем свидетели на консервативни политически обединения и прегрупирания, които да се противопоставят на либералното крило. В САЩ управляват либерали, очаквам още санкции в тази посока, но не и срещу либерали. Това е само началото на имената в дългия списък със санкции по „Магнитски“. Основната цел е да се спре корупцията, да се даде тласък на съдебната реформа, но и да се заложат основите на един либерален политически елит, който да извърши необходимите реформи, така че България да стане либерална демокрация от американски тип.
Ако въпросът с ядрените санкции срещу Русия остане да се решава на европейско ниво, съм сигурен, че България ще наложи вето. Президентът ще го направи. Но ако има натиск от Вашингтон, президентът ще бъде по-балансиран в своята позиция. В балансиран вариант може да се иска дерогация на санкциите, а не да им се налага вето.
Вижте цялото интервю във видеото.