Ангела Меркел получи награда за мир на ЮНЕСКО
Бившият германски канцлер Ангела Меркел получи наградата за мир на ЮНЕСКО "Феликс Уфуе-Боани" заради решението си от 2015 г. да приеме бежанци в страната.
"Всички членове на журито бяха трогнати от смелото ѝ решение през 2015 г. да приеме повече от 1,2 млн. бежанци, по-специално от Сирия, Ирак, Афганистан и Еритрея. Това е наследството, което тя оставя", написа журито през август миналата година, когато решението беше обявено за първи път.
"Да работим решително и упорито за мира е още по-важно от всякога", заяви Ангела Меркел в речта си при приемането на наградата. "Диалогът е оръжието на силните, а не на слабите", добави тя, цитирайки Уфуе-Боани, първият президент на Кот д'Ивоар след обявяването на независимостта му от Франция през 1960 г.
Меркел благодари на журито за направения избор, който "се фокусира върху факта, че войната също означава, че хората трябва да напуснат родните си страни", визирайки бежанците от Украйна.
"Мислехме, че времето на войната в Европа е отминало", каза Меркел. "Но след 24 февруари миналата година, когато се случи жестоката агресия на Русия срещу Украйна, стигнахме до тъжния извод, че това не е така. Това разтърси Европа из основи."
През 2015 г. Германия въведе политика на "отворени врати" за бежанците и Меркел заяви, че много хора в цялата страна я подкрепят, което показва, че Германия може да предложи топъл прием.
"Изказвам най-искрените си благодарности на всички тези хора, защото ги смятам също за носители на тази награда", каза тя.
На церемонията бяха отдадени почести на Меркел и нейната политика по отношение на бежанците.
Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО, похвали "смелото решение" да приеме повече от един милион бежанци. "Вие поехте рискове... Вие приложихте в действие Всеобщата декларация за правата на човека", каза Азуле.
Председателят на журито и носител на Нобелова награда за мир за 2018 г. Денис Муквеге заяви: "Оценяваме вашата хуманност, вашия дух на солидарност, вашето остро чувство за етика и вашето вдъхновяващо лидерство".
Наградата се присъжда всяка година от 1991 г. насам на лица или организации, които са положили значителни усилия за насърчаване, изследване или гарантиране на мира. Първите носители са Нелсън Мандела и Фредерик Вилем де Клерк.