Саботажи, Митрофанова и кучето Джони: Краткият, но цветен живот на 48-ото Народно събрание
„Скандал в парламента“ е фраза, която политическите журналисти искрено ненавиждат. Защото се е изтъркала до безобразие и не дава никаква нова информация на зрителите и читателите.
За съжаление 48-ото Народно събрание също не успя да „роди“ друга, която да замени клишето. В краткия си живот от 3 месеца и половина отиващият си днес парламент успя да произведе много малко закони и никакви реформи. Но пък огромно изобилие от скандали.
Предлагаме ви хронология на неговия кратък, но бурен живот:
- Скандалите всъщност започнаха още преди официалния старт на парламента. По темата да бъде ли поканена посланик Елеонора Митрофанова на депутатската клетва. В крайна сметка тя бе извадена от списъка с гостите. Но с цената на – познайте какво – скандал.
- Един друг „гост“ обаче спечели всеобща симпатия. Това бе кучето Джони, което „се строи“ до гвардейците на парадния вход преди откриването на парламента и влезе в кадрите на всички фоторепортери и оператори.
- Социалните мрежи дружно номинираха Джони за председател на парламента, след като депутатите се оказаха неспособни да свършат сами тази работа. В безпрецедентна политическа блокада те заседаваха в продължение на три дни, саботираха се взаимно и за момент изглеждаха способни да закрият парламента, преди да са го открили. Накрая все пак се стигна до компромисния избор на Вежди Рашидов.
- Също толкова мъчителна бе и протяжната процедура по връчването на мандатите за съставяне на правителство. Процесът бе умишлено удължен от президента Румен Радев – за да имат време депутатите да работят и да постигнат съгласие за кабинет. И за да не ходят гражданите на поредни предсрочни избори по Коледа. Срещаха се в различни формати, работни групи, преговорни екипи, посредници, за правителство, за коалиция, за бюджета, писаха програмни декларации, чертаха приоритети, а някои дори предложиха премиер и състав на кабинет. Безрезултатно.
- „Сводката“ на скандалите по конкретни теми, някои от които съществени, а други – използвани само за политическа демагогия, е дълга. Ето някои от тях:
16.11.2022 – Пленарната зала се тресе заради предстоящото закриване на въглищните централи, бивши и по-бивши управляващи се обвиняват за поетите пред Брюксел ангажименти за намаляване на въглеродните емисии.
24.11.2022 – 02.12.2022 Мнозинство на депутатите от ГЕРБ, БСП и ДПС прекроява Изборния кодекс на безпрецедентно дълги среднощни заседания. Голяма част от поправките са внесени в последния момент. Главната от тях върна обратно хартиената бюлетина и обезсмисли машинното гласуване.
09.12.2022 – Пореден шумен ден в пленарната зала покрай другия голям скандал – военната помощ за Украйна, която в крайна сметка бе гласувана. По време на закритата част от заседанието депутатите от БСП наляха допълнително напрежение, излъчвайки секретните дебати на живо през телефоните си.
16.12.22 – Отново БСП издига по време на заседание призив, изписан на листове "Не на оръжията! Мир!" Лозунгите от всякакъв характер са забранени в пленарната зала, но отдавна никой не спазва това.
05.01.2023 – След дълго и шумно „подгряване“ докладът по случая „Джемкорп“ също взриви пленарната зала. „Продадохте енергетиката на България“ срещу „Политическа демагогия по куха тема“ бяха основните тези на двата враждуващи лагера – ГЕРБ и „Продължаваме промяната“. Скандалът приключи със създаването на нарочна комисия за проверка на случая, която не доведе до нищо.
18.01.2023 – Избухнал е скандалът „Nexo“. Депутатите отново се карат и отново създават комисия, която няма да доведе до нищо.
27.01.2023 – Радостин Василев от „Продължаваме промяната“ подреди гумени ръце на парламентарната трибуна в знак на презрение към Геор Георгиев от ГЕРБ, който „обичал да целува ръце“. Самият Георгиев пък отправи по-рано обиди към Бойко Рашков от ПП. И Василев, и Георгиев бяха изгонени от заседанието.
31.01.2023 – След серия саботажи, отлагания, спорове и дебати пропадна поредният опит да бъде приет механизъм за разследване на главния прокурор.
Пропадна и друга голяма амбиция – членството на България в Шенген. В началото на декември Нидерландия и Австрия казаха твърдо „не“ на страната ни и попари оптимизма на служебното правителство и депутатите.
Но пък парламентарният елит изобилстваше от други „членствва“. 48-ото Народно събрание ще се запомни и с количествата неформални „коалиции“, с които враждуващите лагери се замеряха от първия до последния ден – Коалиция на войната, Хартиената коалиция, Лукойл коалицията, Коалицията „Вежди Рашидов“. И така нататък...
А се искаше само една коалиция – около националния интерес.
Този списък не претендира за изчерпателност, нито омаловажава важните приети законопроекти и решения от 48-ото Народно събрание. Но със сигурност допринесе в огромна степен за срива на доверието у българското общество към парламентаризма и демократичния процес.
Остава надеждата, че 49-ото ще намери воля да поправи щетите.
Обобщение на последния парламентарен ден - вижте във видеото на Християна Димитрова: