Закон за промяна на пола скара Лондон и Единбург
Правителството на Обединеното кралство реши да блокира шотландски закон за промяна на пола и по този начин вдигна градуса на напрежението между Лондон и автономното управление на Единбург.
Приетият с голяма подкрепа през декември закон улеснява законната промяна на пола. Но официален Лондон му се противопостави поради опасения за възможно негативно въздействие върху законите за равенството в Обединеното кралство.
Това е първият случай, в който Лондон използва правомощията си да блокира закон в Шотландия, която от 1998 г. има автономно правителство и свобода на действие по отношение на управлението. Въпреки това много области на правото и политиката остават под контрола на Лондон като върховен орган.
Стъпката от понеделник рискува да предизвика нова политическа и правна битка между Лондон и Единбург, само два месеца след като Върховният съд на Обединеното кралство попречи на шотландския парламент да проведе втори референдум за независимост.
„Днешното ми решение е в защита на равенството. Не го взех с лека ръка“, коментира държавният секретар Алистър Джак - официален представител на Обединеното кралство в Шотландия.
Шотландският премиер-министър Никола Стърджън обаче осъди в Twitter „фронталната атака срещу нашия демократично избран парламент и неговата способност да взема собствени решения“. Тя заяви, че шотландското правителство ще брани закона и заклейми „ветото на Уестминстър“.
Спорният закон имаше за цел да опрости правната процедура при желание за смяна на пола. Той премахна необходимостта транссексуалните лица да имат медицинска диагноза за полова дисфория, за да получат сертификат, признаващ новата им полова принадлежност. Бе намалена и възрастта, в която могат да кандидатстват за този сертификат – от 18 на 16 години. На тази възраст в Шотландия се получава и правото на глас.
Базираната в Обединеното кралство благотворителна организация за защита на ЛГБТ+ общността разкритикува решението на официален Лондон
„Това не са действия на правителство, което може да застане на международната сцена като защитник на човешките права. Натъжени сме“, се казва в тяхна позиция.
Противниците на закона обаче са категорични, че той може да представлява заплаха главно за жените, тъй като ще засегне пряко достъпа до места, предназначени за тях – като съблекални, женски тоалетни и други.