Започна среднозимното преброяване на водолюбиви птици
В природозащитен център „Пода“ протича среднозимно преброяване на птици. Тазгодишното преброяване на зимуващите водолюбиви птици е белязано от необичайно топло време, причина за изчезването на редица видове от пределите на България.
Видът на който най-силно рефлектира меката зима са зимуващите гъски. Те са няколко вида гъски които характерно зимуват при нас. Една от тях е световно застрашената червеногуша гъска, която в последните няколко години слиза при нас с много малки числености, а в миналото тя се е срещала с огромен процент от цялата и световна популация зимува в България.
В бургаските влажни зони по-малко са тундровите лебеди, по-малко са и популациите на розов и къдроглав пеликан. Глобалното затопляне, липсата на снеговалежи на югоизток у нас обаче от няколко години увеличиха числеността на зимуващото в Бургаските влажни зони на розовото фламинго.
Има по-топлолюбиви видове, които в миналото никога не сме виждали да остават зимните месеци при нас или пък ако остават са били в много малка численост. А сега такива видове са вече в по-големи числености. Това на първо четене се сещам за някои видове дъждосвирци като саблеклюна например, който по-рано се е срещал зимата в численост от порядъка на стотина индивида през зимните месеци в България, а вече виждаме по над хиляда.
Топлото време остави у нас да зимува и хищната черна каня, която орнитолозите откриха с изненада край бургаското сметище изобилстващо от пернати. Птицата която зимата обичайно е далеч от България и населява значително по-топли региони, тази зима е останала по Черноморието. Край сметището обаче смъртта си намират много видове, които в опит да намерят лесна храна поглъщат пластмаса. Специалисти алармират и за голяма смъртността заради електропреносната система.
Адски много щъркели има за порядък няколко месеца. Половин година да кажем установихме над 300 бели щъркели. Хищни птици, мишелови, орли, свраки, сови, много умират. И другото което е също голяма смъртност има по пътищата. Много птици умират от трафика.
Експерти отбелязват обаче, че културата за опазване на дивите животни у нас се подобрява.