Добро Утро, Европа

Защо Индонезия планира да премести столицата си?

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

Индонезийското правителство неотдавна обяви, че мести столицата си от Джакарта на остров Борнео. Президентът Джоко Уидодо заяви, че целта е градът да бъде спасен от потъване, а новата административна столица да бъде в район, който не е толкова пренаселен. Какви рискове обаче има за биоразнообразието на острова? Идеята има и своите критици. Отговори по темата потърси международният ни редактор Лора Карамфилова.

Вижте разговора ѝ с бившия мениджър в СЗО по въпросите на водата, здравеопазването и хигиената – Александър фон Хилдебранд.

 

Столицата на Индонезия Джакарта е един от най-пренаселените градове в света със своите 30 милиона души.

Освен това, голяма част от Джакарта се намира под морското равнище като експерти алармираха, че градът буквално потъва.

Правителството наскоро обяви, че започва строеж на нова столица – Нусантара, на остров Борнео. Редица проблеми налагат тази мярка, заяви пред Euronews Bulgaria бившият мениджър в СЗО по въпросите на водата, здравеопазването и хигиената – Александър фон Хилдебранд.

 

Там има огромен проблем със замърсяването на въздуха. Заради пренаселеността. Живял съм в Джакарта и ви уверявам, че там е по-добре да вървите пеш. За да изминете разстояние от 2 км. Ще ви отнеме два часа с кола. Нивата на замърсяване на въздуха са 10 пъти по-големи от предписанията на СЗО. Хората там страдат от това. Друг проблем са боклуците. Страшно е. Няма организация за управление на изхвърлянето на боклуци.

Александър фон Хилдебранд, бивш мениджър в СЗО "Вода, здравеопазване и хигиена"

Нусантара ще бъде издигнат сред буйна растителност с биоразнообразие и дом на най-старите тропически гори в света. Това обаче може да доведе и до проблеми за местните.

 

Както знаете Борнео е център на биоразнообразието. Островът вече е доста засегнат. Индонезия има най-високите нива на залесяване. Там има минна индустрия, земеделие. Нямаме гаранции, че биоразнообразието ще бъде опазено. А малкото останали местни хора се страхуват, че просто ще бъдат пометени от там. Заради столицата не просто ще има непосредствени вреди върху природата, но и с времето там ще заживеят още и още хора, които ще започнат да използват ресурсите. За това не е добре помислено.

Александър фон Хилдебранд, бивш мениджър в СЗО "Вода, здравеопазване и хигиена"

Правителството казва, че иска да разнообрази центровете на икономическа и политическа власт в Индонезия. Борнео обаче не е изцяло на Индонезия – островът е поделен с Малайзия и Бруней.

 

Знаем, че между тези три страни има напрежение, имало е и борби от десетилетия. Става дума и за Студената война и така нататък. Но все пак тези три страни имат една религия. Неотдавна президентът на Индонезия и премиерът на Малайзия постигнаха съгласие по редица въпроси за сътрудничество и че Малайзия също ще участва в строежа на новата капитал. Така че според мен е по-вероятно да се създаде напрежение с малцинствените групи, а не между трите държави.

Александър фон Хилдебранд, бивш мениджър в СЗО "Вода, здравеопазване и хигиена"

От правителството на президента Джоко Уидодо допълниха, че новата локация е по-безопасна от остров Ява, защото там не се случват бедствия.