Швеция свиква среща на ЕС заради бума на пристигащите от Китай с COVID-19
Швеция ще търси обща политика за целия ЕС по въпроса за въвеждането на ограничения на пристигащите от Китай. Това се казва в изявление на Стокхолм, който пое ротационното председателство на Блока. Срещата е насрочена за 4-ти януари. Франция стана третата страна от Общността, която започна да тества пътниците, идващи от азиатската страна. От 8 януари Пекин вдига мерките за пътуване.
Държавите от ЕС ще се срещнат тази седмица, за да обсъдят съвместен отговор на пристигащите от Китай заради експлозията на ковид случаите в страната, обяви Швеция, която е новият ротационен председател на ЕС. Тя е свикала за сряда, 4 януари, заседание на механизма за управление на кризи на Съвета.
Франция призова партньорите си от Европейския съюз да тестват пътниците от Китай за ковид, след като Париж реши да предприеме тази мярка на фона на епидемията, обхванала азиатската страна.
Първи наложиха мерки Обединеното кралство и Съединените щати, последваха ги и Япония.
След Италия и Испания, Франция става третата страна от ЕС, която вече изисква от пътуващите от Китай да предоставят отрицателен резултат от тест за КОВИД-19 в рамките на по-малко от 48 часа. След като в продължение на 3 години държеше границите си почти затворени, налагайки строг режим на блокиране и безмилостни тестове, на 7 декември Пекин рязко промени курса си към живот с вируса, а през последните седмици заразата се разпространи бързо. От неделя посетителите от Китай трябва да носят маска.
В ЕС само Италия и Испания досега изискваха отрицателни тестове. Те настояват за подобни мерки на европейско равнище след рязкото увеличаване на случаите в Китай.
Разбираме, че това е недостатъчно. Според нас този отрицателен диагностичен тест трябва да се изисква от всички пътуващи, независимо от сертификата им за ваксинация. Тъй като по-голямата част от ваксинираните, идващи от Китай, са си поставили китайската ваксина, чиято ефикасност е много ниска. На второ място, трябва да се замислим и за това, че това е ваксина, която не е разрешена от Европейската агенция или Европейската агенция по лекарствата.
Макар Германия да заяви, че не вижда необходимост от налагане на рутинни тестове, тя търси координирана система за наблюдение на европейските летища.
Очаква се Китай да отмени ограниченията за пътуване от 8 януари и вероятно ще има значително увеличение на броя на хората, пътуващи в чужбина. Основното притеснение е свързано с евентуалната поява на нови варианти на коронавируса и е важно да се действа бързо.
Австралия също обяви, че ще въведе изискване за отрицателен тест за КОВИД-19 за пристигащите от Китай, като се позова на липсата на пълна информация от Пекин за вълната от инфекции в страната. Мярката, която влиза в сила от 5 януари, има за цел да предпази Австралия от риска от потенциални нови варианти и последиците от бързо развиващата се ситуация в Китай.