Политика

Демерджиев: България се представи достойно, въпросът за Шенген беше политически

От Euronews България Euronews България
Demerdjiev BGNES Снимка: БГНЕС, архив

„България се представи достойно в усилията си за присъединяване към Шенген. Готовността на страната ни за Шенген беше призната от всички европейски институции.“ Това коментира служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев след заседанието на Европейския съвет в Брюксел, съобщава БГНЕС.

"Въпросът беше политически. Две държави решиха друго, а 25 ни подкрепиха безрезервно и много прозорливо, смятайки че това е правилното решение", заяви Демерджиев.

Работата по присъединяването ни в Шенген продължава, увери Демерджиев. Той е получил уверение от колегата си от Швеция, която поема председателството на ЕС, че шведското председателство също ще положи усилия в тази посока.

Демерджиев изрази увереност, че в рамките на следващата година България ще постигне положителен резултат за Шенген.

"Австрия даде знак, че е готова на компромиси. Ние им предлагаме много неща, включително съвместни наряди и техни представители да дойдат по нашата граница. Готови сме за конструктивни решения, стига те да са свързани с подобряване охраната на границата ни и същински изисквания за Шенген.

Нидерландия няма конкретни изисквания, а в позицията ѝ няма нищо конструктивно. Те искат доклад по механизъм, който в България не съществува от 2019. Конкретни аргументи за нашите действия или бездействия Нидерландия няма. Механизмът, към който Нидерландия реферира, е отменен през 2019. Убеден съм, че разговорите с Австрия ще бъдат конструктивни. Разчитаме и Нидерландия да премине на същата плоскост", каза Демерджиев.

В отговор на въпрос дали България ще предприеме ответни мерки след ветото на Нидерландия, Демерджиев заяви, че "в момента обмисляме диалог, а когато се изчерпат средствата на диалога, ще ви уведомим за следващите стъпки". 

Николай Милков, служебен министър на външните работи, пък обясни, че последната информация, която е имал преди началото на закритото заседание на Комисията по отбрана и комисията по външна политика е била, че Австрия е била съгласна за определяне на дати. "Месец март, както за България, така и за Румъния, оставаше Нидерландия, която не беше съгласна с определяне на твърда дата. Това е последната информация, която имам", каза той. И добави: "Трябва да видим дали има други допълнителни варианти, които да бъдат използвани. Има съвет на 15-16 декември, на което този въпрос трябва да го поставим пак. Изпълнили сме си условията, продължаваме да настояваме над това", категоричен бе служебният министър.