Как в Бургас честват Никулден?
Никулден е – един от най-честваните празници у нас. А Бургас отбелязва празника си, както и Царево и Черноморец, чието старо име е Свети Никола. Професионален празник днес освен рибарите, имат и банкерите.
Тържествата край морето започват от храмовете с празнична света литургия и традиционно продължават с литийни шествия и хвърляне на цветя в морето. Към празничната атмосфера се включва духовия оркестър и военноморските сили. Рибният пазар в Бургас от няколко дни е в трескава подготовка, а в навечерието на Никулден хората до последния момент купуваха риба. Защото какво е празник без нея на трапезата.
„Традицията повелява шаран, но обикновено кой с каквито пари разполага“, споделя гражданин на Бургас.
„По принцип се купува всяка една риба. Шаранът се прави плакия. Най-вкусен е тогава, на Никулден пълнен шаран с лук орехи, гьозъм, домати, стафиди, кой каквото има. И много любов“, добавя пък продавачката на риба Татяна Колева.
Днес рибарите от селището Ченгене скеле ще останат на брега, защото не ловуват. Всеки от тях обаче е сложил икона на Свети Николай Чудотворец в лодката си и изпитва респект към морето.
„Морето, ако ние не се пазим, то не ни пази. То обича смелите и безумните да ги прибира. Ние сме хора дето се съобразяваме с морето“, разказва рибарят Енчо Енчев.
А колегата му Димитър Янчев добавя: „Риболовът е състояние на духа. Морето дава някаква свобода въпреки че взима много. Изключително тежко е да се занимаваш с рибарство. Но традицията я спазваме не защото трябва, а защото сме дълбоко убедени че трябва да я пазим.“
С хиляди осветени рибени чорби и риба на скара ще бъдат почерпени бургазлии и гостите на града. С вкусен никулденски обяд ще бъдат нагостени и обитателите на социални домове в Бургас. Всичко това на фона на легендата за Свети Николай Чудотворец.
„Знаете Свети Николай как спасил рибарите, лодката как запушил дупката с шаран. Тук малко ще се отклоня с една шега - от къде шаран в Средиземно море, ама както и да е. Това са неща които дълбоко пазим в себе си и не го приемаме като професионален празник, а като изразяване на нашата същност“, продължава Янчев.
Празникът традиционно приключва с дълго никулденско хоро, с включване на коледните светлини на елхата и празничен концерт.