Политика

Ще бъдат ли разделени България и Румъния по пътя към Шенген?

От Диана Радева Диана Радева Водещ

България и Румъния трудно ще бъдат разделени по пътя им към Шенген. Това коментираха за Euronews Bulgaria бившите зам.-министри на външните работи Владимир Кисьов и Милен Керемедчиев.

Не вярвам, че България и Румъния ще бъдат разделени, защото и технически няма как това да се случи, тъй като ако бъдат разделени за кратък период от време ще трябва да се изгражда Шенгенска граница между двете държави, което е безумно от гледна точка на организацията на справянето с бежанци и мигранти. От друга страна и процедурно много трудно би могло в момента да се вземе такова решение.

Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи

Що се касае до Хърватия, според Керемедчиев има много по-голяма вероятност страната да бъде отделена от България и Румъния и да влезе самостоятелно в Шенгенското пространство.

България и Румъния трябва да се справят с корупцията, организираната престъпност и (проблемите с – бел. ред.) върховенството на закона, за да може да сме сигурни, че не срещу 50 евро, а може и за малко повече, някой няма да бъде подкупен, за да премине през границата.

Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи

По думите на Владимир Кисьов нашите политици не чуват какво им се говори и не предприемат необходимите мерки, които в годините са повтаряни многократно.

„След като паднаха визите 2001 г. не се продължи да се работи за влизането в Шенгенската зона, когато имаше най-позитивно отношение към България. Ние още оттогава сме изпълнили тези прословути минимални критерии, защото те се увеличиха с годините“, отбеляза Кисьов.

Аз съм убеден, че ако бяхме продължили усилията след 2001 г., досега да сме забравили за членството в Шенген. Лошото е, че това си е черен печат върху челото на България и българите.

Владимир Кисьов, бивш зам.-министър на външните работи

Според Керемедчиев технически може и да сме подготвени за членство в Шенген, но не сме готови от гледна точка на противодействие на корупция при граничната охрана.

„Видимо е, че борбата срещу корупцията е наистина най-важният елемент в опазването на границите и аз се питам какво стана с разследването на 38 полицаи, в това число и високопоставени, за корупционни практики при трафика на мигранти“, подчерта Керемедчиев.

Той е категоричен, че докато няма случаи на доказани и осъдени служители на реда, подпомагали каналджийството, няма да има прогрес към Шенген.

Според Кисьов България трябва да положи усилия, показвайки резултати в борбата срещу корупцията и каналджийството.

„А ние показваме показваме точно обратното – дупката в оградата, която се вя по всички медии, не само в България и чужбина. Няма достатъчно разяснение как е възможно това“, коментира той.

Бившите зам.-минситри на външните работи определиха като наглост и шантаж поведението на „Лукойл Нефтохим“, които обещаха да започнат да плащат данъци в България, ако получат възможност да продължат износа на нефтопродукти.

Фокусът на американската политика спрямо България ще бъде насочен върху намаляването на „тежката зависимост в България, в това число и политическа, от защита на руските интереси в рамките на ЕС“, смята Керемедчиев.

Целия разговор вижте във видеото.