Добро Утро, Европа

Въздушно спасяване: Кога България ще разполага с медицински хеликоптери? (Част 2)

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

Хеликоптери все още няма, но от 2-ри август у нас започна работа авиационния оператор, който ще управлява линейките по въздух.

 

Ще бъдат обособени шест оперативни бази на територията на България, от които три ще бъдат от Северната страна, три от Южна, фактически България ще бъде разделена на шест зони. Във всяка зона ще има оперативна база, където ще има екипаж – пилот, парамедик и лекар, който ще обслужва периметъра където е разположен хеликоптерът. Ще се дават дежурства, ще бъдат обезпечени с достатъчно персонал, за да има припокриване. Логично е хората да не живеят в тези райони, ще бъдат командировани и ще се прави график максимум два пъти в седмицата да се дават дежурства.

авиоинж. Георги Гвоздейков – изп. директор„България Хели Мед Сървиз“ ЕАД

Единствено болниците „Пирогов“, ИСУЛ и „Св. Анна“, са лечебните заведения в София с постоянно дежурни мултипрофилни спешни екипи. В медицинския колеж „Йорданка Филаретова“ към Медицинския университет – София, вече се подготвят парамедици, които да покрият нуждите от кадри в Спешна помощ и в хеликоптерното спасяване.

Днешната тема, колеги, е мускулна инжекция. От вашите теоретични лекции знаете, че въвеждането на лекарство в мускула, наричаме мускулна инжекция. Почистваме си, държим памука с тази ръка, разпъваме кожата, спринцовката я държим успоредно, под ъгъл 90 градуса и бързо и рязко забиваме иглата.

Кристина и Милена са се насочили към специалността „Парамедик“ и са мотивирани да успеят.

 

Всъщност, когато започна пандемията, баща ми беше на първа линия, той е анестезиолог. И аз почувствах някак дълга, който той влага в своята работа, и реших че искам да последвам стъпките му.

Кристина

Професията по принцип ми е голяма мечта. Обичам да помагам на хората, обичам да се чувствам полезна. Откъде си ти? От София съм, но поради обстоятелства не можах да го направя навреме, но все пак мисля, че когато човек иска, никога не е късно.

Милена

В курса се обучават 20 студенти. По-голямата част от тях са на 19 години, съвсем в началото на професионалния си път.

 

В спешното отделение успяхме да видим различни спешни състояния и това беше много интересно. В последната седмица буквално в коридорите имаше двама, които колабираха и веднага се отива и се отзовава на място, и всичко се случва изключително бързо.

Йоана

Харесва ми това, че се занимаваме с медицина, че помагаме на хора.

Емилия

Като цяло не само мои познати, но и хора с които тепърва се запознавам, им казвам какво уча, и реагират малко странно, най-вече мои познати. Странно позитивно или странно негативно? Честно казано и двете неща. 

Габриела

Има хляб в тази специалност, има адреналин за тези, които не обичат да седят на едно място, има развитие. Все пак ние сме тези, които едва ли не съживяваме човека, преди да влезе в болницата и да легне на операционната маса.

Алекса

Около 5% от студентите отпадат от обучението по различни причини, разказва главен асистент Камелия Богданова, която е преподавател на бъдещите парамедици.

 

Те са парамедиците, които ще се качат в тези хеликоптери и ще оказват помощ на пострадали и спешни пациенти. Това е специфичното, че ще бъдат във въздуха и ще трябва да реагират при екстремни ситуации. Дали ще бъде в планина или на някое друго по-екстремно място, това е наистина голямо предизвикателство за тях. Затова те в своята програма имат и обучение по водно и планинско спасяване. В момента обучаваме третия випуск парамедици. Колегите с желание работят, с желание идват и даже първият випуск, който завърши вече е дипломиран и вече работи в спешните звена. През тези три години те изучават основните медицински специалности, като вътрешни болести, хирургия, разбира се реанимация, интензивна терапия.

гл. асистент Камелия Богданова, дм – „Парамедик“, медицински колеж „Йорданка Филаретова“, МУ – София

Срокът на обществената поръчка за първия хеликоптер, приключва на 14-ти ноември, вероятно той ще бъде удължен, заради изискванията на участниците, които ще са наемодатели, пилотите да притежават опит.

 

Не е проблем да наемем пилоти от чужбина, авиационния пазар е отворен. - Не е ли изискване на ХЕМС целия персонал да е от България? - Не, няма такова изискване. Ние сме предвидили при обученията, които предстоят на пилотите, двама от тях да получат правата на инструктори, като изцяло ще се занимаят с подготовката на летателния опит на младите пилоти.

авиоинж. Георги Гвоздейков – изп. директор„България Хели Мед Сървиз“ ЕАД

Пилот, който работи в европейски оператор, който извършва тази дейност, средната заплата му е между 5 и 10 хиляди евро. Няма как в България това да бъде за някаква по-малка цена, защото имаме ли такъв пилот, този пилот отива на европейския пазар. Другото нещо над което трябва много да се замислим, ние не можем и да внесем пилоти, поради рестрикциите на европейския комитет за ХЕМС, който много ясно казва, че екипът който ще извършва ХЕМС трябва да говори на един език, за предпочитане езикът на страната, в която се намира. 

инж. Мариян Боновски – член на Световната хеликоптерна асоциация

Прогнозната стойност на обществената поръчка за закупуването на 6-те хеликоптери е 123 107 793,40 лв. с ДДС.

 

Покрай хеликоптерите, което е отлична идея, не е лошо да се помисли и за санитарната авиация, защото например при един голям инцидент, промишлен или транспортен, с линейка докато се извозят, с един самолет могат да се прекарат няколко пациенти наведнъж. По същия начин със самолета могат да се закарат консултанти, които да помогнат при стабилизацията на тези пациенти и да ги подготвят те да се транспортират към съответните заведения.

д-р Тома Аврамов – специалист УНГ, в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”

Ако бъдат спазени сроковете, първата доставка на оборудване за всички хеликоптери, се очаква през септември догодина, три месеца по-късно и първият хеликоптер. Втората и третата летателни машини трябва да пристигнат през 2014 година. Година по-късно се очакват още два хеликоптера с оборудване, а последният шести хеликоптер трябва да е у нас до април 2026 г.

Анелия Джамбазка: За времето от сега до април месец 2026 година, когато ще дойде и последният шести хеликоптер, България трябва да изпълни три основни задачи – да сме подготвили екипи, които да обслужват линейките по въздух, болниците да са изградили лицензирани хеликоптерни площадки, а приемащите пациенти спешни звена, да имат дежурни екипи на разположение 24 часа.

 

Обществената поръчка се движи изцяло от МЗ, но според мен няма опасност да бъдат изгубени средства от плана, защото всичко е в срок. Все още не е избран по процедура доставчик на хеликоптери. Мисля , че не трябва да изпадаме в паника, ще се справим.

авиоинж. Георги Гвоздейков – изп. директор„България Хели Мед Сървиз“ ЕАД

До 2025 година, в случай че се захванат наистина професионалисти, наистина специалисти, които знаят какво вършат, и се изгради една сериозна стратегия, има пълната възможност, дори не 2025 г., дори и по-рано, да започне работата на един, два, до три медицински хеликоптера. Шестте е напълно в състояние до 2025 г. Да се започне, в случай че не изгубим изцяло средствата от ЕС, защото сме на този път.

инж. Мариян Боновски – член на Световната хеликоптерна асоциация

Този проект е доста важен за българското общество, макар и закъснял. Надявам се един ден да стигнем стандартите за Спешна медицинска помощ и мисля че сме на правилния път, и ще успеем.

авиоинж. Георги Гвоздейков – изп. директор„България Хели Мед Сървиз“ ЕАД