Закриха изборен район „Чужбина“, още преди да го създадат (Обновена)
Изборен район „Чужбина“ няма да има. Това бе само една от серия промени в Изборния кодекс, които парламентарната правна комисия обсъди и гласува ударно на многочасово заседание, продължило до тъмно и с редица скандали по почти всяка от множеството поправки, появили се между първото и второто четене на текстовете.
Една от тях, която бе приета, лиши българите зад граница от все още несъстоялото се право да гласуват преференциално и да избират свои представители в Народното събрание. Отделният изборен район зад граница бе гласуван миналата година от краткосрочния 45-и парламент. Тогава депутатите заложиха практическото му създаване да стане след преброяването на населението.
Това няма да се случи. По предложение на ГЕРБ и с подкрепата на БСП и ДПС изборен район „Чужбина“ бе премахнат от Изборния кодекс. Българите зад граница ще срещат и още едно предизвикателство пред избирателните си права – за разкриването на секция вече ще бъдат необходими не 40, а 100 подписа.
Същото мнозинство отново гласува и за връщането на хартиената бюлетина като средство за гласуване. Ако промените минат и в пленарната зала, занапред избирателят сам ще решава дали да използва машина, или хартия.
Предложенията на прочулото се като „хартиената коалиция“ мнозинство на ГЕРБ, ДПС и БСП обаче силно обезличи машинния вот с гласуването на текстове, според които резултатите от вота ще се отчитат само чрез преброяване на хартиените бюлетини и разписките от машините. С това на електронното преброяване на гласовете практически бе сложен край. Този процес се връща изцяло в ръцете на Секционните избирателни комисии.
Аргументите на ГЕРБ, ДПС и БСП за възстановяването на хартията, която сега се използва само в малките населени места и при повреда на машината, е, че по този начин избирателят получава право на избор, а възрастните хора няма да се притесняват от техниката в изборните секции. От ГЕРБ добавиха още, че не може „нормален човек да има доверие на тези машини“. Според тях именно машинният вот е причина за ниската избирателна активност.
В подкрепа на хартиената бюлетина на заседанието бяха дошли представителите на инициативен комитет, който организира подписка за връщането им като легитимно средство за гласуване. В комитета са небезизвестните Станислав Недков-Стъки, проф. Антоанета Христова, Николай Бареков, Юлий Москов, Петьо Блъсков, Соня Колтуклиева.
Против инициираните и гласувани от ГЕРБ, БСП и ДПС поправки най-енергично се обявиха от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Надежда Йорданова от ДБ посочи, че с тях реално се отменя машинното гласуване. Двете партии бяха категорични, че няма нито едно доказателство за извършено нарушение или манипулация с машините. Цитирани бяха и примери на изборни секции с много ниска избирателна активност, в които се е гласувало с хартия на последния вот.
Аргументите им не бяха възприети и така Изборният кодекс бе решително прекроен. В този вид той ще влезе за окончателно гласуване в пленарната зала. Няма причина да се смята, че там ще има промяна в разпределението на силите и финалното гласуване.