Европа

Напрежение в Косово след оттегляне на сърбите от държавните институции: НАТО увери, че ще се намеси при нужда

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Лидерът на сърбите в Косово, председателят на партията "Сръбска листа" Горан Ракич, обяви оттеглянето на сърбите от всички институции на властта в Косово.

Представителите на 50-хилядното сръбско малцинство в северната част на страната подадоха оставки от постовете си в общинските администрации и съдилищата, полицията, както и в парламента и правителството в Прищина. Ракич заяви, че те няма да обмислят връщане на работните си места, ако Прищина не отмени заповедта да сменят старите си регистрационни табели с косовски държавни номера.

Решихме да се оттеглим от всички политически институции, парламента, правителството и четирите общини в Северно Косово. Ще се откажем от участието и работата на сърби в съдебните органи, полицията в Северно Косово и административния ѝ персонал в четирите общини в Северно Косово. Тези решения за подаване на оставка и прекратяване на работата в институциите ще останат в сила до момента, в който Прищина започне да спазва международния обществен ред и споразумението, договорено в Брюксел.

Горан Ракич, официален представител на косовските сърби

По същото време ръководителите на сръбската полиция свалиха униформите и пагоните на Косово. Като причина те посочиха и последните мерки, които бяха предприети от премиера Албин Курти, включително и отстраняването на началника на регионалната полиция в северната част на Косово Ненад Джурич. Той отказа да спазва решението на правителството в Прищина за смяна на регистрационните табели на автомобилите в Косово с такива, издавани от косовските власти.

В Белград се проведе извънредно заседание на правителството, на което присъства и президентът Александър Вучич. Заради създалата се ситуация той отменя всички пътувания в чужбина.
Специалният пратеник на ЕС за отношенията Белград-Прищина Мирослав Лайчак проведе продължителен, петчасов разговор с Вучич. Той заяви, че очаква отговорно поведение от всички стрпани, за да се запази стабилността и сигурността. Насилието трябва да бъде избегнато", написа Лайчак в Туитър след срещата.

Премиерът на Косово Албин Курти поиска да се избягват провокации. Той призова етническите сърби да не бойкотират местните институции, "да не стават жертва на политически манипулации и геополитически игри".

Специалните части на косовската полиция са се отправили към северната част на Косово. Междувременно, силите на НАТО в Косово (КФОР) изразиха готовност да се намесят при нужда.

„И Белград, и Прищина трябва да покажат сдържаност и да предотвратят ескалация. @NATO_KFOR остава бдителен и готов да се намеси, ако стабилността бъде застрашена“, заяви в Twitter зам.-главният секретар на НАТО Мирча Джоана.

Мярката за смяна на регистрационните табели влезе в сила във вторник, като косовските власти заявиха, че прилагането ѝ ще бъде постепенно. В рамките на 3 седмици властите в Прищина ще отправят предупреждения към етническите сърби, запазили старите си регистрационни номера. През следващите два месеца те ще бъдат глобявани, ако не са сменили номерата, а през други три месеца - до 21 април, ще могат да шофират само със заменени временни местни номера. Промяната обаче разпали чувствителния въпрос за суверенитета на Косово, особено сред сръбското малцинство, което в по-голямата си част все още иска Косово да е част от Сърбия, а не независима държава.

Независимостта на Косово, обявена през 2008 г е призната от САЩ и повечето страни от ЕС, докато Сърбия разчита на подкрепата на Москва и Китай в стремежа си да запази бившата си провинция.