Европа

Риши Сунак ще е следващият премиер на Великобритания

От Euronews България Euronews България

Бившият министър на финансите на Великобритания Риши Сунак ще бъде следващият министър-председател на страната, стана ясно след като основният му съперник лидерът на Камарата на общините Пени Мордаунт обяви, че се оттегля от надпреварата за лидер на Консервативната партия.

Нашата партия са нашите членове. Независимо дали сме избрани представители, активисти, набираме средства или сме поддръжници. Всички ние имаме думата за това кой ще е нашият лидер“, написа Мордаунт в Туитър.

„Това решение е историческо и още веднъж показва разнообразието и таланта на нашата партия. Риши има пълната ми подкрепа, горда съм с кампанията, която проведохме и съм благодарна на всички от нашата партия, които ме подкрепиха. Дължим на страната, един на друг и на Риши да се обединим и да работим заедно за доброто на нацията. Има много работа за вършене“, казва още Мордаунт.

Мултимилионерът Сунак ще бъде първият британски премиер от азиатски произход и ще встъпи в длъжност в момент, когато Обединеното кралство е изправено пред огромни икономически предизвикателства, съобщава Би Би Си (BBC).

В битката за следващия премиер на Великобритания се включиха няколко известни имена след внезапната оставка на Лиз Тръс, сред които бяха бившият министър-председател Борис Джонсън и лидерът на Камарата на общините Пени Мордаунт.

Сунак беше бивш министър на финансите в правителството на Борис Джонсън, но напусна през юли, помагайки за катализирането на недоволството, което подкопа премиерския пост на Джонсън. Сега Сунак ще се превърне в третия министър-председател на Великобритания само в рамките на седем седмици.

Каква политика ще води новият британски премиер?

Риши Сунак вече изложи много от политическите си позиции по време на надпреварата за наследник на Борис Джонсън, и въпреки че някои от тях може да се променят, предишните му коментари могат да дадат известна индикация за посоката, която може да поеме новата му администрация, съобщава Euronews.

През август Сунак каза, че страната е изправена пред „дълбока икономическа криза“.

Като министър на финансите между февруари 2020 г. и юли 2022 г. той повиши данъчното бреме за британците до най-високото ниво от 50-те години на миналия век.

Той също така определи по-високи публични разходи, но същевременно обеща повече дисциплина и намаляване на отпадъците.

По време на лидерската кампания през лятото той критикува програмата на Тръс за намаляване на данъците, като каза, че вместо това ще намали данъците само след като инфлацията бъде овладяна. По това време той очерта план за намаляване на данъка върху доходите от 20% на 16% до 2029 г.

Сунак подкрепи независимостта на Банката на Англия и подчерта значението на правителствената политика, която работи заедно с централната банка за овладяване на инфлацията, а не за нейното изостряне.

Кои са най-големите предизвикателства пред Сунак?

Едно от първите предизвикателства пред Сунак ще бъде да покаже, че може да контролира Консервативната партия, която има голямо мнозинство в парламента, но е разделена на фракции, които се различават по ключови въпроси като Брекзит и имиграцията, както и икономическото управление.

По-високите данъци ще срещнат голям отпор от някои в партията, други ще се противопоставят на съкращенията на разходите в ключови области като здравеопазването и отбраната.

Спечелването на надпреварата за лидерство и поемането на премиерския пост е само първата стъпка в обединяването на партия, която свали последните си двама лидери поради вътрешни различия години спорове сама със себе си как да напусне Европейският съюз.

Сунак подкрепи Брекзит на референдума през 2016 г., но все още се смята от някои в дясното крило на партията за твърде симпатизиращ на ЕС.

Ключовият въпрос за търговията със Северна Ирландия все още се договаря с Брюксел. Сунак ще бъде изправен пред натиск да осигури сделка, която ревизира части от първоначалното споразумение за напускане, без да прави отстъпки спрямо позицията на ЕС относно търговията между Великобритания и Северна Ирландия.

Сунак по-рано каза, че ще продължи със законодателство, предназначено едностранно да отмени сделката за Брекзит, докато все още се опитва да преговаря с ЕС. Законопроектът, който в момента е в парламента, беше силно критикуван от ЕС.

Новият британски премиер също така ще се сблъска с призиви да изпълни обещанията на правителството да контролира имиграцията в страната проблем, който много законодатели консерватори смятат за критичен за спечелването на гласоподавателите на следващите избори.

По-рано Сунак е казвал, че се гордее, че идва от семейство на имигранти, но вярва, че Великобритания трябва да контролира границите си и ще запази плана за депортиране в Руанда на търсещи убежище.

Що се отнася до Брекзит в по-широк план, през август той обеща да „пази Брекзит в безопасност“ и да създаде ново правителствено звено, което да преразгледа разпоредбите на ЕС, които все още се прилагат в британското законодателство.

Сунак също така не изключи оттеглянето на Великобритания от Европейския съд по правата на човека.