ЕС ще засили защитата на критичната инфраструктура
ЕС засилва правилата за защита на критични инфраструктурни обекти. Действаща от над 10 години директива ще бъде актуализирана, за да покрие цели 11 области – природни бедствия, терористични атаки, саботаж и други.
Критичната инфраструктура на Европа е уязвима и се нуждае от повече защита, смята еврокомисарят по вътрешните работи. В разговор с Euronews седмица след предполагаемия саботаж срещу газопроводите "Северен поток" Илва Йохансон изтъкна, че войната в Украйна също е голяма заплаха за Съюза.
От 2008 г.. е в сила така наречената "Директива за критичната инфраструктура". По-рано тази година институциите на блока постигнаха политическо споразумение за нови правила с по-широк обхват.
Знаем, че сме уязвими. Его защо Комисията предложи много по-високи амбиции в новата директива и законодателите се съгласиха с това... По-добре подготвени сме по отношение на законодателството. Но е ясно, че тази война е заплаха и за Европейския съюз. Трябва да се подготвим.
Актуализираната директива за критичната инфраструктура ще обхване 11 рискови области, включително природни бедствия, терористични атаки, вътрешни заплахи и саботаж, но също и извънредни ситуации за общественото здраве като пандемията от COVID-19. Новите правила ще влязат в сила през 2024 г., но Йохансон призова държавите членки да ги приложат по-рано.
В новото законодателство покриваме 11 различни области, докато предишното беше само за две. Имаме възможности държавите-членки да налагат санкции на субекти, които не спазват законодателството. Така ще бъдем много по-добре подготвени. Директивата може да се прилага и от по-рано.
Законодателството ще постави специален акцент и върху киберсигурността. В новата система държавите-членки и операторите ще бъдат задължени редовно да проверяват критичните инфраструктурни системи и да отстраняват евентуални проблеми.