Политика

Гешев и Зарков в задочен спор за правомощията на прокурорите

От Георги Колев Георги Колев Редактор

Главният прокурор Иван Гешев и праворъсният министър Крум Зарков влязоха в задочен спор дали да бъде сезиран Конституционният съд за правомощията на главните прокурори. 

Според Крум Зарков главният прокурор им прекомерна власт върху всички сфери на управление на държавата, което е в разрез с Конституцията. От своя страна Гешев заяви, че Прокуратурата е тази, която трябва да работи с всички държавни институции в полза на българските граждани.

Размяната на реплики стана преди началото на последното заседание на ВСС в рамките на този мандат.

 

Разделението на властите е постановено с българската конституция. Администрацията чрез изпълнителната власт контролира някои неща, а прокуратурата трябва да гони престъпници и да отменя актове, когато те не са законосъобразни. Това са нейните права според Конституцията, не според мен, така че е добре тя да се съсредоточи там, където трябва.

Крум Зарков

Преди дни служебното правителство сезира Конституционния съд за правомощията на главния прокурор с искане за отмяна на правомощия, регламентирани в Закона за съдебната власт. Зарков уточни, че има парламент, както и десетки други органи, които да сигнализират, когато администрацията не си върши работата.

"Тежко на тази страна, в която прокуратурата е единственият орган, който може да си свърши работата по контрол и регулация, защото имаме например КЕВР, ЦИК, Комисия за финансов надзор и ако считаме, че прокуратурата може да прави всичко, то тогава за какво са ни те, за какво ни е и парламентът”, попита Зарков и продължи: „Сега бъдещият такъв (НС – бел. ред.) трябва да се заеме с конституционните си задължения далеч по-прецизно, за да може да се произвеждат ефективни решения", подчерта още Крум Зарков.

Той отбеляза, че последните три парламента трудно са събирали обикновено мнозинство затова и не са излъчили хора за ВСС. "Това беше грешка и призовавам новите депутати да не я допускат", допълни още Зарков.

 

Къде виждате държава? В това, че вчера дрогиран шофьор с висока скорост уби 22-годишно дете в Шумен, може би виждаме държава в сгазените полицаи в Бургас или може би за случая на околовръстното в София? От две години говорим, че това е, бих го нарекъл социална епидемия, а парламентът не се занимаваше с реалните проблеми на българските граждани. Може би виждаме държава в закриването на специализираните структури, които бяха най-ефикасното оръжие срещу престъпността, корупцията, организираната престъпност, тероризма.

Иван Гешев

По думите му, плодовете от тези решения ще продължаваме да берем, защото последствията не закъсняват: „Виждате ги в мигрантския натиск, в случая от снощи, когато кола с мигранти се заби в пункт за технически прегледи – в това, че наркотиците заливат улиците ни, а в последните месеци няма реализирана група за борба с организираната престъпност”, добави главният прокурор.

Той бе категоричен, че прокуратурата е една от малкото останали стабилни институции, която винаги е готова за сътрудничество с всички държавни институции.

Ние не робуваме на никакви корпоративни и частни интереси, ние работим в името на българския народ”, добави още Гешев.

Той уточни, че е важно как се поставя под въпрос правомощието на прокуратурата да извършва проверки при незаконосъобразни актове и действия на администрацията. "Това е изключително важно, тъй като този механизъм е един от малкото, с който гражданското общество да се защитава от административен безконтрол. Това, което знаем е, че държавните институции не работят, но те казват: Ние не си изпълняваме задълженията, но българските граждани и прокуратурата нямат право да ни питат работим или не работим и ние не искаме да го правим", допълни още главният прокурор.