Свят

Гутериш пред Общото събрание на ООН: Светът е "парализиран", а справедливостта се изплъзва

От Димитър Петров Димитър Петров Редактор

В тревожна оценка ръководителят на Организацията на обединените нации предупреди световните лидери във вторник, че държавите са "блокирани в колосална глобална дисфункция" и не са готови или не желаят да се справят с предизвикателствата, които застрашават бъдещето на човечеството и на планетата. "Нашият свят е в опасност - и е парализиран", каза той, цитиран от АП.

В речта си при откриването на годишната среща на високо равнище на Общото събрание генералният секретар Антонио Гутериш не пропусна да подчертае, че надеждата остава. Но забележките му отразяват един напрегнат и разтревожен свят. Той посочи войната в Украйна и умножаващите се конфликти по света, извънредната ситуация с климата, тежкото финансово положение на развиващите се страни и неуспехите в постигането на целите на ООН за 2030 г., включително прекратяване на крайната бедност и качествено образование за всички деца.

Той също така предупреди за това, което нарече "гора от червени знамена" около новите технологии, въпреки обещаващите постижения за лечение на болести и свързване на хората. Гутериш заяви, че платформите на социалните медии се основават на модел, "който монетизира възмущението, гнева и негативността". Според него изкуственият интелект "застрашава целостта на информационните системи, медиите и дори самата демокрация".

В света липсва дори началото на "глобална архитектура", която да се справи с вълните, причинени от тези нови технологии, поради "геополитическото напрежение", каза Гутериш.

Встъпителните му думи бяха направени в момент, когато лидерите от цялата планета се събраха отново в централата на ООН в Ню Йорк след тригодишни пандемични прекъсвания, включително изцяло виртуална среща през 2020 г. и хибридна среща миналата година. Тази седмица залите на ООН отново са изпълнени с делегати, отразяващи световните култури. Виждаха се много лица, въпреки че всички делегати са задължени да носят маски, освен когато говорят, за да се предпазят от коронавируса.

Гутериш се постара да започне с нотка на надежда. Той показа видеозапис на първия кораб, нает от ООН, превозващ зърно от Украйна - част от сделката между Украйна и Русия, за чието сключване помогнаха ООН и Турция - до Африканския рог, където милиони хора са на ръба на глада. Той каза, че това е пример за обещание и надежда "в един свят, изпълнен с безредици".

Той подчерта, че сътрудничеството и диалогът са единственият път напред - два основни принципа на ООН от основаването ѝ след Втората световна война. И предупреди, че "никоя сила или група не може да решава сама".

"Нека работим като едно цяло, като световна коалиция, като обединени нации", призова той лидерите, събрали се в огромната зала на Общото събрание.

Това рядко е толкова лесно. Геополитическите разделения подкопават работата на Съвета за сигурност на ООН, международното право, доверието на хората в демократичните институции и повечето форми на международно сътрудничество, каза Гутериш.

"Различията между развитите и развиващите се страни, между Севера и Юга, между привилегированите и останалите, стават все по-опасни с всеки изминал ден", заяви генералният секретар. "То е в основата на геополитическото напрежение и липсата на доверие, които тровят всяка област на глобалното сътрудничество - от ваксините до санкциите и търговията.

Преди да бъде открита глобалната среща, лидери и министри, носещи маски, за да избегнат събитие, свързано със суперразпространението на COVID-19, се разхождаха из залата, разговаряйки поотделно и на групи. Това беше знак, че въпреки фрагментираното състояние на планетата, Организацията на обединените нации остава ключовото място за срещи на президенти, министър-председатели, монарси и министри.

Близо 150 държавни и правителствени ръководители са включени в последния списък на ораторите - голям брой, който отразява факта, че Организацията на обединените нации остава единственото място, където не само могат да изложат своите възгледи, но и да се срещнат насаме, за да обсъдят предизвикателствата в глобалния дневен ред - и да се надяват да постигнат някакъв напредък.

77-ата среща на световните лидери в рамките на Общото събрание се провежда под сянката на първата голяма война в Европа след Втората световна война - конфликта между Русия и Украйна, който отприщи световна продоволствена криза и отвори пукнатини между големите сили по начин, невиждан от времето на Студената война.

На първо място в дневния ред на мнозина е нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, което не само застрашава суверенитета на по-малката й съседка, но и поражда опасения за ядрена катастрофа в най-голямата атомна електроцентрала в Европа в окупирания от Русия югоизток на страната.

Лидерите на много страни се опитват да предотвратят по-широка война и да възстановят мира в Европа. Дипломатите обаче не очакват пробив тази седмица.

Загубата на важен износ на зърно и торове от Украйна и Русия предизвика продоволствена криза, особено в развиващите се страни, и инфлация и повишаване на разходите за живот в много други страни. Тези въпроси са сред основните в дневния ред.

На среща в понеделник за популяризиране на целите на ООН за 2030 г. - включително прекратяване на крайната бедност, осигуряване на качествено образование за всички деца и постигане на равенство между половете - Гутериш заяви, че многото неотложни опасности в света правят "изкушаващо да оставим настрана нашите дългосрочни приоритети за развитие".