Празнуваме Богоявление (Обновена)
Православната църква чества един от най-големите християнски празници – Богоявление. Този ден е посветен на Кръщението на Иисус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Богоявление се смята още за ден на светлината и просвещението. В народните традиции празникът е известен като Йордановден (по името на река Йордан), а заради връзката с водата, както и – Водици и Водокръщене.
На Йордановден, Христос се потопил три пъти във водите на река Йордан. Този акт символизира тайнството на смъртта и възкресението на човека в него. Умира грешният човек, наследник на Адам, преражда се, възкръсва духовно пречистеният човек. След кръщението започва страданието, истинското понасяне на греха и изкуплението на земните хора. Според народните вярвания, до този ден дните са опасни и по земята бродят демони - наричат се "мръсни дни". С кръщаването на водата светът придобива нова ценност и сила, става по-безопасно място за живеене. Злите сили са победени и прогонени.
В цялата страна на Йордановден в църквите се отслужва Света литургия, освещават се бойните знамена, а след това се провежда ритуалът по Спасяване на Светия кръст. Отбелязва се от православния канон с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в реката или в морето. Мъжете се хвърлят да го извадят. Смята се, че който пръв го хване ще бъде здрав през цялата година.
Традиционният ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия се проведе пред Паметника на Незнайния воин в столицата. Президентът Румен Радев прие почетния строй на представителните части на Българската армия и положи венец пред паметника. По време на ритуала бяха осветени знамената-светини и бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия в София, военните формирования от Божурище, Горна Малина, "Враждебна" и на представителните знамена на видовете въоръжени сили. Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи Богоявленския водосвет. Националната служба за охрана беше въвела засилени мерки за сигурност.
Богоявление се отбелязва най-зрелищно в Калофер. И тази година местната традиция беше спазена и стотици мъже под звуците на гайди и тъпани влязоха в ледените води на Тунджа, където играха мъжко хоро.
По Черноморието Светият кръст бе хвърлен на повече от 22 места във всички 13 общини на територията на Бургаска област. Слънчево и необичайно топло време привлече хиляди зрители по крайбрежието, за да видят ритуалите по спасяването на разпятието. В Несебър и Созопол бе изпълнена уникална по рода си традиция у нас – с вадене на водорасли и чупене на светия кръст на две.
А в столицата - общо 40 мъже участваха в ритуала по спасяването на Богоявленския кръст. 23-годишният Николай Димитров извади разпятието от водите на езерото в столичния квартал "Дружба".
В Истанбул бе отслужена света литургия по случай празника Богоявление, отбелязващ кръщението на Иисус Христос от Йоан Кръстител във водите на река Йордан. Церемониите бяха водени от вселенския патриарх Вартоломей I.