Как се справят с промените жителите на сирийския град Хама?
След пет десетилетия династично управление, сирийците в град Хама се радват на падането на управляващата фамилия Асад. Но радостта е примесена с чувство на тъга заради поредицата от убийства, извършени в града им.
Преди повече от четири десетилетия Хафез Асад, тогава президент на Сирия, започва това, което стана известно като клането в Хама. При нападението срещу централния сирийски град са убити или изчезнали между 10 000 и 40 000 души. То започва на 2 февруари 1982 г. и продължава близо месец, като оставя града в руини.
Клането през 1982 г. беше катастрофата, при която бяха убити около 50 000 души. И досега не знаем какво се е случило с изчезналите.
Хазам ал-Обайси е един от жителите на Хама, които в началото на сирийската революция са избягали от града си на север, а след това в Турция. От 2011 г. до 2016 г. ал-Обайси се сражава с бригадата „Ал-Фарук“ в северната част на страната, а след 2016 г. се премества в Турция поради заболяване.
Не мога да изразя чувствата си. Толкова съм радостен, че свалихме този тиранин. Благодаря на Бога, че революцията успя.
Сега сирийските опозиционни бунтовници контролират повечето градове в Сирия, плакатите на Башар Асад и баща му са свалени, а службите за сигурност са затворени след освобождаването на затворниците. Сцени, немислими през последните години.
След падането на режима на Асад, над 115 хиляди сирийци от съседни страни като Турция, Йордания и Ливан са се завърнали в родината си. Това потвърждава Агенцията на ООН за бежанците.